ce pot face?

Boli de piele Dermatita herpetiforma

Postata de PERSONALIZAT cu 12 ani in urma.

buna seara! am 19 ani, si in urma cu cativa ani am avut mancarimi pe tot corpul inclusiv pe penis (ca un fel de raie). care mi s-a vindecat.. Problema este ca pe penis mi-a ramas semne si imi este pielea cu riduri in locul unde este semnul. Uneori mi se si inroseste penisul..Multumesc

Raspunsuri (3)

Dr. Cristian Irina

acum 12 ani

un prurit generalizat (mancarimile la nivel general) poate avea diverse cauze: afectiuni dermatologice(dermatita alergica sau de contact, piele uscata, urticarie, psoriazis, dermatita atopica, foliculita, dermatita herpetiforma, lichen plan, scabie, arsuri solare, pitiriazis rozat, infectii micotice),
aleregeni ca medicamente ( aspirina, antibiotice), afectiuni biliare (obstructie biliara intrahepatica si extrahepatica), afectiuni endocrinologice (hipertiroidie), afectiuni neurologice ( prurit neuropatic, schizofrenie, excoriatii neuropatice, parazitoza iluzorie. ).

Ana

acum 9 luni

Bună ziua dmn.Irina spuneți vă rog frumos ce pastile se ia pentru scabie ,căci am vre-o 2 luni de cînd nu pot scăpa de ea ,îmi trecuse apoi iar a apărut .

Utilizator11705685047

acum o luna

Buna ai scapat si daca da cu ce te rog ajutama am scabie pe abdomen si pe zona genitala nu stiu ce sa mai iau dar mia distrus zona intima