ce pot face?

Boli de piele

Postata de PERSONALIZAT cu 12 ani in urma.

buna seara! am 19 ani, si in urma cu cativa ani am avut mancarimi pe tot corpul inclusiv pe penis (ca un fel de raie). care mi s-a vindecat.. Problema este ca pe penis mi-a ramas semne si imi este pielea cu riduri in locul unde este semnul. Uneori mi se si inroseste penisul..Multumesc

Raspunsuri (1)

Dr. Georgescu Cristian

acum 12 ani

buna ziua,

daca era vorba despre raie, nu se vindeca atat de usor. era recomandat sa va prezentati la un medic dermatolog atunci cand ati avut acele mancarimi, pentru un diagnostic si tratament corect.
pielea in zonele genitale este mai subtire si mai sensibila decat in alte zone, de aceea este posibil ca in urma ''scarpinarii'' intense sa fi ramas cateva zone cicatriceale, iar pielea cu riduri catre cicatrice sa fie asa deoarece poate fi vorba de o cicatrice retractila.
totusi trebuie sa intelegeti ca un diagnostic nu poate fi formulat doar in urma informatiilor scrise mai sus de dumneavoastra, de aceea ar fi recomandat sa mergeti la un medic dermato-venerolog, in special deoarece la nivel genital ar putea fi vorba despre alta afectiune.

va urez o zi buna