Ce ar trebui să mai fac pentru a scăpa de dermatită periorală?

Boli de piele

Postata de Utilizator11729359397 cu o saptamana in urma.

Am fost diagnosticată cu dermatită periorală în urmă cu 4 luni. Începând de atunci mi s-au tot prescris diferite creme cu steroizi, doar că acestea nu mi-au îmbunătățit aspectul pielii, începând să îmi apară mai multe pustule și comedoane. Am luat și antibiotic doar că a fost în zadar. Menționez că am renunțat la produsele de igiena orală cu fluor înlocuindu-le cu unele fără. Ar putea fi ceva hormonal sau din cauza stresului?
Mulțumesc anticipat!

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum o saptamana

Buna ziua,

Este posibil ca dermatita periorala sa nu raspunda la tratament din cauza unor factori de care nu ati tinut cont.

Este important sa evitati sa atingeti zona afectata pentru a nu agrava inflamatia. De asemenea, ar putea fi util sa evitati produse cosmetice sau de ingrijire a pielii care contin alcool, parfum, arome sau culori artificiale care ar putea irita pielea. Alte potentiale cauze ar putea fi schimbarile hormonale sau stresul, asa cum ati mentionat, si ar trebui sa discutati cu medicul despre aceste posibilitati.

Oricum, daca tratamentele cu creme topice si antibiotice nu au dat rezultate, ar putea fi cazul sa faceti si alte investigatii. Ar fi util sa faceti o analiza a hormonilor, de exemplu, pentru a vedea daca exista ceva in neregula la acest nivel.

Dermatita periorala poate sa nu fie o problema grava in sine, dar poate fi un semn al altor probleme de sanatate.

Retineti ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului.

Este important sa consultati un medic in legatura cu situatia specifica si sa urmati recomandarile acestuia: https://www.clickmed.ro/medic/dermatologie

Articole de interes:
sfatulmedicului.ro/Dermatita/dermatita-periorala-cauzele-aparitiei_19084
sfatulmedicului.ro/Dermatita/dermatita-periorala_1423