Ce analize putem face in cazul muscaturii de capuse

Boli de piele

Postata de Irinel Maria cu 11 ani in urma.

Pentru aceasta boala Lyme nu exista nici o analiza medicala care sa poata fi facuta in timp util? Daca cineva e muscat de o capuse nu se poate sa afle mai din timp daca este in pericol de a contacta boala? Trebuie ca in organism se produc schimbari care ar putea fi depistate cumva.

Raspunsuri (1)

Medic SfatulMedicului

acum 11 ani

Se fac teste serologice cu determinarea de anticorpi anti Borrelia burgdoferi IgM si IgG. Aparitia IgM indica infectia acuta iar acesti anticorpi pot deveni pozitivi in curs de 6-8 saptamani de la muscatura capusei, IgG apare dupa aceasta perioada si rezista ani de zile ca semn al infectiei in trecut. Pozitivaea anticorpilor IgM trebuie confirmata prin testul western blot deoarece pot fi cazuri fals-pozitive. De-abia in acest stadiu ( bineinteles daca apar si simptome) se indica tratamentul antibiotic.