cauze acnee vulgara

Boli de piele

Postata de louli1 cu 14 ani in urma.

Am fost diagnosticata de catre dermatolog cu acnee vulgara si mi s-a prescris yasmin si unguente locale: retin a, isotrexin, zynerit, skinoren.... Am urmat tratamentul peste 3 ani si acnee s-a ameliorat . Insa am observat ca-mi apareau cosuri in aceleasi locuri (se vindecau si dupa o perioada apareau exact in acelasi loc). Dermatologul mi-a recomandat sa merg si la un ginecolog. Am facut asta si nu am probleme cu chisturi pe ovare. Acneea apare pe fata (mai putin), pe piept si foarte mult pe spate. Acum de cand am renuntat la yasmin imi apar si pe scalp. Si parul se ingrasa foarte repede, dupa doar 1 zi. Am incercat o gramada de sampoane si niciun rezultat. Ce-mi recomandati? Sa consult si un endocrinolog?

Raspunsuri (5)

pedros

acum 14 ani

Du-te la un laborator si faci analiza-antibiograma cultura colectie purulenta (lama) caci s-ar putea sa-ti dea ca rezultat "prezent stafilococ coagulazo negativ sau pozitiv" si vezi la ce antibiotic este sensibil. Nu costa prea mult, cateva zeci de lei.Sfatul pe care ti-l dau este sa nu faci tratament numai cu acele antibiotice, ca-ti poti afecta stomacul si flora intestinala ci sa mergi cu rezultatul la un medic specialist care-ti va prescrie o schema de tratament chiar si vaccin stafilococic.Un regim alimentar in paralel cu tratamentul este foarte bun. Iti spun toate acestea din propria-mi experienta,fiindca si eu am trecut prin ce treci tu, cu aceeasi acnee.Succes si sanatate.

kristina7251

acum 10 ani

Pastile pentru acnee - http://bit.ly/15mzrbr

Petrea Larisa

acum 10 ani

Eu am avut acnee si puncte negre foarte mult timp, mai exact timp de 9 ani de zile si am reusit sa scap, dupa ce am fost la un medic dermatolog foarte bun.

Medicul mi-a dat sa imi cumpar un tratament anti-acnee cu creme cu 100% ulei pur din arbore de ceai ( tea tree ) de la Thursday Plantation.

Din ce mi-a povestit medicul, uleiul de arbore de ceai este foarte puternic in distrugerea acneei si nu iti usuca pielea, ci o hraneste si in acelasi timp elimina cosurile si punctele negre/albe foarte eficent.
La mine cremele au functionat extraordinar de bine, dupa un timp de utilizare, cosurile au inceput sa se usuce si apoi treptat treptat au disparut de tot. Tenul meu devenit foarte curat si am reusit sa distrug toate cosurile

Iti recomand un tratament care a fost eficent, m-a scapat de cosuri si puncte negre pe mine si la prietenele mele.

Ediline

acum 8 ani

Buna Larisa, am 33 ani, am fost diagnosticata cu acneee vulgaris si sunt disperata inca de problema aceasta. As vrea si eu sa incerc tratamentul cu ulei de arbore de ceai, dar cum l-ai aplicat tu? de cate ori pe zi dupa o spalare in prealabil cu anumit sapun? Sunt disperata. Multumesc de raspuns.

Corinastan

acum 2 ani

Poti cauta produsele la Vervory. Eu am fost la un medic dermatolog ce mi-a recomandat acest tratament natural si m-a vindecat complet de acnee.