Camelia

Boli de piele

Postata de brossard cu 13 ani in urma.

Mi-au iesit niste pete pe corp in zona soldului, am utilizat o crema pe baza de cortizon si nu trece decit momentan.
Am fost la dermatolog si mi-a dat Nerisone si tot nu mi-a trecut. In acelasi timp am facut si o anexita. Au vreo legatura una cu cealalta?
Cele doua au inceput in acelasi timp.
Ce parere aveti?
Multumesc anticipat.

Raspunsuri (4)

Dr. Georgescu Cristian

acum 13 ani

buna seara,

de principiu nu au legatura una cu alta. cat despre problema dermatologica, doar un medic dermatolog poate sa va spuna clar ce aveti si cum se trateaza, in urma unui consult amanuntit. cat despre tratament si nerisone este tot pe baza de cortip***azi.
la dermatologul la care ati fost, ce diagnostic ati primit?
puteti descrie mai in amanunt aceste pete? sunt ca niste decolorari? sunt rosii? cam cat de mari sunt, si cate ca numar? sunt pruriginoase? tot timpul au fost sub forma de pete sau au fost si altfel?

va urez o seara buna

brossard

acum 13 ani

Multumesc pentru raspunsul dvs. Aceste pete sunt rosii, cu bubite inaunrtu, gen urticarie. Mi-au aparut initial pe coapse, apoi pe soldul sting (ca o pata cu un diametru de 5 cm). Pe coapse chiar s-a extins mai mult. Ma pisca si apoi e ca o mincarime, iar pielea se roseste.
Diagnosticul a fost de eczema si dermatologul mi-a indicat sa port haine din bumbac si sa folosesc o crema hidratanta. Am schimbat si detergentul, in prezent folosesc detergent pentru piele sensibila, am facut chiar si un test la alergolog si nu am alergie.
Niciodata nu mi-au disparut complet, chiar cu cremele recomandate. Sunt disperata, le am de aproape 6 luni si dermatologul mi-a recomandat aceeasi crema Nerisone.
Multumesc anticipat.

sanatate

acum 13 ani

Buna seara,
Nu mai folositi crema respectiva, e clar ca nu are nici-un efect, de vreme ce problema dureaza de 6 luni. Cred ca am solutia pt. problema dvs., va rog sa ma contactati la tel.0754596646. Multa sanatate!

Alex

acum 11 ani

Am si eu aceasta problema... Nu stiu nici eu cum se trateaza... Multa sanatate !