Cadere par si incaruntire accentuata

Boli de piele

Postata de Aicha cu 11 ani in urma.

Buna ziua,
Imi cade parul in special in partea superioara a capului,iar incaruntirea a inceput sa se vada din ce in ce mai tare. am 34 de ani, si ma ganesc care ar putea fi cauza? am fost la dermatolog, a exclus toate cauzele, exceptand cele genetice. sa fie oare din cauza ficatului sau vreo boala interna? cum sa fac un tratament eficient ca sa stopez problema?
multumesc.

Raspunsuri (2)

Dr Mihai Danut Teodorescu

acum 11 ani

caderea parului poate avea mai multe cauze in functie de tipul ei; de pilda, daca este cu margini difuze poate fi vorba de o calvitie masculina(chelie), care apare numai la barbati, iar daca este cu margini nete, atunci este vorba de o autoagresiune imunologica contra propriului fir de par, care este vindecabila si are un tratament total deosebit de cel al calvitiei masculine; prin urmare puteti comunica aceste date prin internet - sfatul medicului.

Aicha

acum 11 ani

caderea nu este completa, parul este rarificat, in partea superioara a capului.iar incaruntirea accentuata este la tample si in partea superioara.