buna ziua

Boli de piele

Postata de vickyyy cu 12 ani in urma.

Am o problema care ma face sa ma ingrijorez... am 22 de ani si de la o perioada .imi cad multe fire de par...mai ales cand ma spal si cand ma pieptan...multe fire de par pierd.....nu stiu care e cauza....nu imi este rau...sa zic ca am vreun simptom ....ce as putea sa fac va rog.?..un tratament..?nu as vrea sa iau ceva fara sa fiu sigura ca e bun.multumesc.

Raspunsuri (1)

Dr Mihai Danut Teodorescu

acum 12 ani

CADEREA PARULUI POATE FI PRODUSA PRIN MECANISM ALERGIC INFECTIOS DE UN FOCAR DE INFECTIE DIN INTERIORUL CORPULUI(GRANULOM DENTAR, COLECISTITA, OTITA ETC.), MOTIV PENTRU CARE ESTE BINE SA FACETI TOATE ANALIZELE UZUALE DE LABORATOR PRIN TRIMITERE DE LA MEDICUL DE FAMILIE; PE DE ALTA PARTE CADEREA PARULUI POATE FI PRODUSA DE UN SINDROM SEBOREIC; EXISTA 2 TIPURI DE CADEREA PARULUI: DIFUZA SI LOCALIZATA IN CATEVA ZONE; DIAGNOSTICUL SE FACE IN URMA CONSULTULUI DIRECT AL UNUI MEDIC DERMATOLOG DEOARECE CELE 2 TIPURI DE CADEREA PARULUI AU TRATAMENTE DIFERITE