bubite

Boli de piele

Postata de membru232617 cu 11 ani in urma.

am de ceva timp ( 2-3 luni) mai multe bubite de culoare roz deschis.prima oara am crezut ca sunt de la caldura si ca o sa imi treaca de la sine,dar timpul tot trecea si ele ramaneau pe corp.vreau sa mentioneaz ca bubitele sunt sub buric,deasupra zonei inghinale.

Raspunsuri (4)

Medic SfatulMedicului

acum 11 ani

Este nevoie de un consult de specialitate (dermatologie) pentru evaluare si tratament adecvat.

Dr Mihai Danut Teodorescu

acum 11 ani

nu ma pot lamuri din ce ati spus dvs. deoarece asemenea bubite apar in foarte multe boli de piele cu diagnostic si tratament diferit, prin urmare, mergeti la un medic dermatolog pt. consult.

Madalin

acum 11 ani

Salut am si eu foliculita de un an si jumate poate 2 ani tot pe abdomen. Inainte avea si pe piept dar au trecut. Pe abdomen am incercat tot felu de creme,exfoliere,creme puternice cu antibiotic, tot ce am gasit pe diferite site-uri. am fost la un doctor care mi-a recomandat 2 solutii lichide , nu se gasesc la farmacie trebuiau facute dupa reteta. Au mai trecut cei drept si cele dupa abdomen dar nu definitiv. Au aparut de la o epilare la salon cu ciara calda. de atunci imi cresc firele pe sub piele si se inflameaza sunt fire subtiri care nu apuca sa creasca la suprafata pielii.Am folosit chiar si o crema de la farmacia veterinara , Mibazone un antibiotic mai puternic(am citit si altii au avut rezultate f bune cu crema aceasta) Fucidin si Fucicort nu au avut nici un efect. Ma gandeam sa iau antibiotice , am gasit ceva pe internet ptr foliculita. Parul care creste pe abdomen si piept il tund cu o masina de tuns corporala. Firele care sunt la baza rosii le smulg cu penseta. Cele care au o gamalie neagra si nu reusesc sa iasa le mai ajut eu cu penseta dar raman urme daca insist mai tare. Aveti alte sfaturi ?

Daniela

acum 11 ani

Unde ai avut bubitele nu mai smulge firele.E clar ca ai o sensibilitate,nu toata lumea isi permite sa se epileze,fiecare cu organismul sau.Ele vor trece cu timpul,pielea se vindeca dar nu mai smulge firele.Unde nu ies la suprafata ajuta-le tu si lasa pielea sa se vindece inainte de a te mai tunde.