Bubite rosii pe picioare

Boli de piele

Postata de cristy27 cu 12 ani in urma.

Buna-ziua.
De vreo luna mi-a aparut pe un picior o pata cu bubite rosii mici care nu ma mananca deloc insa, am observat ca la ceva timp dupa mi-au aparut in mai multe locuri pe ambele picioare. Imi puteti spune ce ar putea fi? multumesc, Cristina

Raspunsuri (8)

cristy27

acum 12 ani

ieri am fost la un medic dermatolog care mi-a spus ca s-aur putea sa fie purpura capilara si mi-a spus ca mai intai trebuie sa fac niste analize la sange. M-a intrebat daca stau mult in picioare si i-am raspunsa ca nu pt ca am munca de birou si f mult timp stau pe scaun. Nu prea stiu foarte multe despre aceasta purpura, este posibil sa fac varice? pana imi voi face analizele mi-a prescris elocom crema si detralex. este periculoasa aceasta purpura? adica mi-e teama sa nu apara mai multe bubite pe picioare. mentionez ca pana acum am doar pe picioare.
multumesc mult!

cristy27

acum 12 ani

Doamna doctor,

ieri am fost la un medic dermatolog care mi-a spus ca este posibil sa fie purpura capilara si mi-a spus ca mai intai trebuie sa fac niste analize la sange. M-a intrebat daca stau mult in picioare si i-am raspuns ca am munca de birou si f mult timp stau pe scaun. Nu prea stiu foarte multe despre aceasta purpura, este posibil sa fac varice? pana imi voi face analizele mi-a prescris elocom crema si detralex. Am citit la reactii adverse la aceasta crema elocom ca apare si purpura....
este periculoasa aceasta purpura? adica mi-e teama sa nu apara mai multe bubite pe picioare. mentionez ca pana acum am doar pe picioare.
multumesc mult!

camy

acum 12 ani

Poate fi o eczema, o intoxicatie, consulta un dermatolog. Eu am fost la unul bun la o clinica pe
Bdul. Pache protopopescu 119, zona Piata Iancului. Programari: 021/252.35.35

Filipa

acum 12 ani

Scrie pe Google ''''purpura capilara'''' si gasesti informatii despre aceasta problema. Oricum numai dupa ce-ti faci analizele doctorul iti va pune diagnosticul, iti va da tratament. Sanatate.

Angi

acum 10 ani

CE ai avut pana la urma? Ca si eu am aceeasi problema

cristy27

acum 10 ani

purpura capilara! am fost la un medic dermato foarte bun si mi-a dat acest diagnostic. Mi-a dat un unguent Elocom se cheama sa ma dau cu el si am luat si Detralex! mi-a trecut dupa 4 zile.

ƒℓσяιη_ѕтєℓуѕтυ86

acum 9 ani

Buna seara , de cateva zile imi ies niste bube pe picioare , la inceput sunt putin galbene dupa aceea se transforma in rosu , si am senzatii de mancarimi foarte mari , un tratament s-au o analiza cv se poate face ?? , va rog frumos sa ma ajutati ;) . am un tratament de la dermatolog o alifie si un lichid care este de aproximati de 45 Lei , acest tratament . Va rog sa ma ajutati .

O zi buna !!

Alexandra

acum 8 ani

Aceste bubite ar putea fi o mancarime si poate fi tratata cu creme sau este din cauza alimentatiei si kg in plus