Bube Piele

Boli de piele

Postata de AnaIonescuAna cu 12 ani in urma.

Buna ziua,

De 3-4 saptamani mi-au aparut pe corp niste bubite mici incolore, care l-a scarpinat se fac maricele ca o bubita de tantar, si se umfla.
Aceste bubite le am in zona fundului, linia chilotului. Aveam si pe picioare dar am folosit crema advantan si tractopors urea.
Bubitele de la fund ma ingrijoreaza pt ca ma scarpin, am mancarimi, si acum sunt usor vineti si la scarpinat se umfla. Am cateva poze, daca v-ar ajuta...
Medicul de familie mi-a spus ca am urticarie si mi-a dat calmin si xyzal. Ideea e ca calmin-ul mi-a uscat pielea, si de la scarpinat mi-am facut rani.

Va rog dati-mi un sfat, ce sa fac? Am posibilitatea de a-mi face analize deabia peste 2 saptamani(motive financiare).

Astept raspunsul dvs. cat de repede posibil.

Cu respect,

Raspunsuri (6)

Dr Mihai Danut Teodorescu

acum 12 ani

dupa descrierea dvs. pare sa fie o boala de piele produsa de un acarian; invercati sa va ungeti 6 seri cu benzoat de benzil crema 25%(exista gata facut) la farmacii si este ieftin; ziua a 3-a si a 6-a schimbati rufaria de corp si de pat pe care s-o fierbeti 20 minute, la sfarsit continuati cu crema nivea 3-4 zile; sa dormiti singura in pat in timpul tratamentului.

AnaIonescuAna

acum 12 ani

Multumesc.

Elena

acum 10 ani

Buna ziua, dl dr Mihai Teodorescu, din descrierea Anei am si eu aceeasi problema, numai ca la mine bubitele sunt pe maini, intre degete. Inititial am avut mainile umflate cam 3 zile si pielea pe dosul palmei se ingrosase si era rosiatica. acum au aparut aceste bubite care par sa aiba si un lichid incolor in ele. cand ma scarpin devin rosii si se maresc si senzatia de mancarime creste. Eu ma gandeam sa nu fie cumva o reactie alergica la vreun porodus de curatat. Ce parere aveti? Multumesc.

viki

acum 9 ani

eu am in jurul organului genital si nu ma pot opri din scarpinat si la fel apare un lichid transparent

Utilizator11592901685

acum 3 ani

Bună ziua! Ați descoperit ce afecțiune este și cum se tratează?

Alexandru

acum 8 ani

Bună. Seara mi se întâmplă la.fel.si.mie ca colegii de sus ce răspuns aveți la asemenea intrebare