bronzare

Boli de piele

Postata de deny_deny cu 11 ani in urma.

nu ma bronzez in jurul ochilor.de ce?

Raspunsuri (2)

Maria Cristea

acum 11 ani

Ai mare grija cu branzatul si mai ales in jurul ochilor.

Stiai ca intre 5 si 10% dintre cancerele de piele sunt localizate la pielea din jurul ochilor?
ai grija si ce ochelari de soare folosesti, daca nu au filtru UV ti-ar fi mai bine fara ei, pt ca te supui unui surplus de radiatii, respectiv cele care vin din spate si se reflecta din interiorul lentilei direct in ochi (cam 10-50 % din expunerea totala).

cei mai buni ochelari de pe piata se numesc Crizal Sun si au un factor de protectie de 50. daca porti ochelari de vedere, ti-i recomand pe "fratii lor necolorati", Crizal UV, care au un EPF 25.

mati

acum 11 ani

deny_deny, e chiar periculos bronzul in unele situatii. incearca sa fii precaut (a). bun sfatul mariei cristea.