Boala pilonidala poate recidiva?

Boli de piele

Postata de carmen651 cu 13 ani in urma.

Am fost operat de 2 ori in anul 2009-febr. si a recidivat prima data in mai , acelasi an.Simptomele sunt aproape la fel dar n-as vrea sa mai trec prin ce-am trecut ac***a in vedere ca tot in preajma sesiunii de iarna am fost operat si nu am putut sa ajung la examene.Va rog un raspuns sincer si cat mai urgent.Va multumesc.

Raspunsuri (2)

Dr. Corneliu DOBRE

acum 13 ani

Da, boala pilonidala, operata corect de un chirurg competent, poate recidiva. Tratamentul acestei suferinte (defect congenital) este dificil deoarece traiectul fistulei poate fi foarte sinuos. Daca medicul este competent si cu experienta dupa 1 - cel mult 2 recidive rezolvarea este completa si definitiva.
075dermato

carmen651

acum 13 ani

Va multumesc mult pentru raspuns. Asteptam de ceva timp sa-mi raspunda cineva in domeniu.Nu am mai avut probleme de atunci si sper sa nu mai fie . Sunt atent cu igiena mea si am inceput sa fac sport (sala) .Sunt un om activ si nu pot sa stau numai in fata calculatorului.

P.S.Examenele le-am trecut cu bine ...Va multumesc inca o data .