boala de piele

Boli de piele

Postata de addyr cu 12 ani in urma.

Buna seara! am si eu o problema....de catea zile mi-au aparut pe maini, degetele de la maini si de la picioare niste bubite mici. Inante sa imi apara m-a mancat pielea de la maini si de la degetele picioarelor, iar dupa 0 zi sau 2 mi-au aparut respectivele bubite. M-a mancat pielea in locul unde au aparut, m-am mai scarpinat si am observat ca unele din ele s-au mai marit. La inceput erau mici, ca niste cosuri. Unele s-au marit (4), restul sunt mici. Acum nu ma mai mananca asa de rau, simt din cand in cand mancarime. In acelasi timp daca le ating sau strang mana in pumn , ma dor putin. Precizez ca la degetele de la piciorul drept mi-au aparut putine si acolo ma mananca. Aceste bubite mi-au aparut si prin aprikie...atunci mi-am dat cu crema de galbenele si mi-au disparut dupa 2-3 saptamani...pielea a ramas rosie unde au fost ele. Acum si buzele ma dor usor...simt o usoara usturime La frig sau in apa rece bubitele isi schimba putin culoarea, se invinetesc putin, iar pe mine ma trece o stare de tremurat si frig. Am mai multe pe mana dreapta, pe dosul mainii si al degetelor. Pe dosul mainilor sunt mai multe, dar sunt cateva si in palma. Va rog din suflet sa imi ziceti despre ce ar fi vorba in cazul meu. Va multumesc din suflet! O seara buna!

Raspunsuri (2)

Dr. Cristian Irina

acum 12 ani

Poate fi o dermatita atopica, urticarie, alergie medicamentoasa, boala mana-picior-gura (infectie virala acuta data de virusul coxsackie, care se prezinta ca o eruptie veziculara a tegumentului gurii, suprafata palmara, interdigitala, palmara a miinilor si piciorului) Aceste leziuni pot fi asimptomatice sau pruritice.
Ar fi necesar ca aceste leziuni sa fie observate de medicul curant.

addyr

acum 12 ani

multumesc pt. raspuns...am fost la medic si este vorba despre eritem polimorf...este necesar sa tin regim? ce anume pot manca? cat timp ar trebui sa tin acest regim? in cat timp ma vindec? am inteles ca poate recidiva...ce ar trebui sa fac pentru a nu-mi mai aparea? va multumesc din suflet ca v-ati facut timp sa imi raspundeti la mesajul anterior..astept raspunsul dvs.!!!multumesc inca o data!o seara buna!