Blande ce apar in urma pruritului

Boli de piele

Postata de AlexandruAdy cu 9 ani in urma.

Am uneori senzatii de mancarime in diverse zone ale corpului dar in special pe picioare in zona de deasupra genunchiului sau pe picior efectiv. Dupa scarpinare apar niste blande de un rosu nu foarte intens si destul de multe, Nu sunt mari si dispar in cateva minute dupa episodul pruriginos. De obicei senzatia de mancarime nu-mi dispare prea usor insa pare sa dispara aproape intotdeauna extrem de repede dupa ce aplic un lapte de corp sau crema de corp. Dau de cele mai multe ori cu *** sau am folosit chiar ***. Ce poate sa fie?

Raspunsuri (1)

Dutescu Maria Dermatolog

acum 9 ani

Probabil aveti o urticarie cronica eventual si simptome de dermita la contactul cu anumite haine Va trebui sa consultati un dermatolog si sa faceti unele analize ex examen coproparazirologic Pana atunci luati si un antihistaminic precum aerius.Dr Dutescu