Basici cu lichid galbui in talpa

Boli de piele

Postata de Vassary cu 12 ani in urma.

Buna ziua, de cateva zile am observat aparitia unor basici de 3mm in diametru in talpa, in zona causului - 5 la numar. Acestea au forma neregulata si contin un lichid galbui iar la atingere imi provoaca mancarime. As dori sa aflu ce ar putea fi pentru a lua un tratament corespunzator.

Va multumesc

Raspunsuri (5)

Dr. Mirela Telipan

acum 11 ani

Diagnosticul si tratamentul adecvat il ve-ti afla dupa un consult dermatologic, deoarece aceste leziuni pot fi sugestive ptr, mai multe afectiuni cutanate ( dishidroza , pustuloza plantara , chiar micoza etc) si numai la fata locului se poate stabili atitudinea corecta. ( de multe ori descrierea pacientului nu corespunde cu cea a medicului in bolile de piele).

Dr Mihai Danut Teodorescu

acum 11 ani

este important un consult dermatologic direct dupa ce nu v-ati uns cu nimic 5-6 zile ca medicul sa va faca o anamneza completaI(cazuri de epidermioliza buloasa in familie), stigmate atopice in diferite locuri ale tegumentului si antecedente alergice pt. a pune diagnosticul si a face tratamentul exact.

lenuta

acum 10 ani

in urma cu 2 luni am fost la un medic dermatolog unde am fost diagnosticata cu eczema micotica plantara ac***a o problema cu talpa piciorului imi ies basici cu lichid si dupa spargere formeaza o crusta mia fost recomandat ca tratament acid boric crema triderm pastile nistatin am avut o amelirare problema e ca a inceput sa reapara si mai rau sa extins si la celalant picior va rog mult astept un sfat

Gheorghe

acum 8 ani

Buna seara..asi dori mai exact cine poate sa imi spuna va rog..ce inseamna besici cu un lichid galbui aparute in talpa piciorului..prima data mi sa facut la piciorul drept..si apoi dupa cateva zile m.ia aparut si la piciorul stang..din ce cauza poate sa apara?Va multumesc!

adyyyy

acum 6 ani

Ai gasit cauza ? Ai scapat de basicute ?Aceasi problema o am si eu , daca ai scapat de ele astept un raspuns.mersi