azitrox si eritromicina

Boli de piele

Postata de danutzza16 cu 11 ani in urma.

domnule doctor va rog sa imi raspundeti la o intrebare.am o acnee severa. cu 2 luni in urma am fost la dermo si mi-a prescris retin-a brevoxil si eritromicina.saptamana trecuta am fost la control si mi-a zis sa iau azitrox si skinoren..spuneti-mi va rag e bine sa iau si azitrox si eritromicina? si azitrox sa iau o data pe zi?? multumesc frumos

Raspunsuri (1)

Medic SfatulMedicului

acum 11 ani

Cele 2 antibiotice fac parte din aceeasi clasa si nu se administreaza concomitent. Azitromicina (azitrox) se administreaza o data pe zi.