aschie sub unghie

Boli de piele

Postata de jkbhlbhjk cu 10 ani in urma.

Buna ziua , aseara cand faceam patul destul de grabit nu stiu cum s-a intamplat de mi-a intrat o aschie sub unghie pana in chestia aia alba de la baza unghiei. cand apas pe buricul degetelui ma doare foarte putin , iar cand ating unghia ma doare destul de rau . Ce credeti ca ar trebui sa fac ? sunt baiat si am 16 ani!

Raspunsuri (5)

FreeStyle11

acum 10 ani

Incearca sa o scoti cu o penseta sau cu un cleste mai mic.Daca aschia a intrat prea adanc si nu o mai poti scoate incearca sa tai din unghie putin si poate o sa o scoti.O sa doara putin dar asta e.Daca o lasi acolo se poate infecta.Nu e nevoie sa te duci la medic daca inca nu sa inflamat.

Dr Mihai Danut Teodorescu

acum 10 ani

trebuie urgent sa va prezentati la un medic de dorit un chirurg care sa scoata aschia(cu anestezic local); va fi ambulator si o sa va prescrie un antibiotic deoarece nu v-ati dus in primele 3-4 ore de la incident.

jkbhlbhjk

acum 10 ani

am fost si mi-a scos unghia deoarece mi-a intrat un cm si un pic de aschie , se facuse puroi si singura modalitate a fost aceasta!! spuneti-mi si mie va rog frumos evolutia cresterii unei unghii!!

Utilizator11589439208

acum 3 ani

Cum ne putem da seama daca s-a infectat mi s-a intamplat aceeasi chestie,dar ca la mine aschia e mult mai mica a trecut o zi si trebuie sa o scot

Gabriela

acum 8 ani

Buna, am o intrebare. Ce sa fac sa nu ma mai doara degetul?? Mi-a intrat o aschie sub unghie(degetul mare de la mana, in partea aia alba de la varful degetului). Am scos-o, nu e foarte mare..Dar ma doare locul unde a fost, a ramas, o gaurica acolo. Am dezinfectat cu spirt si mi-am dat cu crema de galbenele..ce sa mai fac? Nu vreau sa merg la medic, mi-e prea frica sa nu mi se scoata unghia :( .(Sunt fata, am 13 ani)