Arsura de gradul II cu flictena sparta

Boli de piele Debridare

Postata de Kirii cu 8 ani in urma.

Buna! Colega mea s-a ars in urma cu 4 zile pe picior cu apa fiarta, iar astazi i s-a spart bula cu lichid. Ce e de facut? O ustura si o doare destul de rau. Va multumesc!

Raspunsuri (2)

andreea

acum 8 ani

ac***a arsura de gradul II, trebuie tratata cu atentie, altfel poate ramane cu semne. arsurile nu trebuie tratate superficial. adresati-va medicului care a pus acest diagnostic.

Dr. Lavinia Ivanescu

acum 8 ani

Buna ziua , va recomand un consult chirurgical in orice camera de garda pentru toaleta plagii cu debridare daca este cazul (curatare chirurgicala) , toaleta cu Betadina si pansament steril si tratament antibiotic Augmentin 1g , 1cp la 12 ore 5 zile dupa cum considera si medicul chirurg si in functie de cum arata plaga.