Angiodermita

Boli de piele

Postata de cipriansfghe cu 14 ani in urma.

Buna ziua. va deranjez cu o intrebare, fratele meu in varsta de 14 anisori are o pata in lateral la picioru stang care se intinde de la genunchi pana la bazin,si are si o pata mai mica la umar ,partea din spate, a fost la medic dermatlog si a zis sa facem repede analizele, ca din pacate doctoru de familie la care am fsot acum vreo luna si...cica nu vede nimic.... si trebuie sa faca niste analize,vazusem pe o foaie ca scrie angiodermita.......deocamdata maine face analizele si pana aflam raspunsu dureza din pacate in romania.... puteti sa-mi ziceti, ca sa ne mai linistim, este chiar asa de grav angiodermita? se poate face tratament cu crema? avanseaza repede?caresunt urmarile? Va multumesc anticipat!

Raspunsuri (6)

Sheila

acum 14 ani

Cred ca este vorba despre o modificare a tegumentelor aparuta in insuficienta venoasa. Sunt si creme pt asa ceva dar nu stiu sa-ti zic cat e de grav
Numai bine

omnia

acum 14 ani

Buna Ciprian,

Angiodermita este o complicatie a insuficientei venoase - varice, flebite.
Ca si manifestare, pe piele apare o pigmentare maronie, de diferite dimensiuni.
Complicatiile care pot sa apara sunt atrofia sau ulecrul gambei.
Tratamentul are in vedere in primul rand tratarea insuficientei venoase, prin cura medicala sau interventie chirurgicala.

Multa sanatate!

Dr. Dermatologie

acum 14 ani

Denumirea de angiodermita nu este foarte specifica. Este un tip de reactie vasculitica, un tip de purpura, mai rar intalnita in cazul copiilor.
Este indicat sa se deceleze cauza (infectii, tratament cu diferite medicamente, scaderea numarului trmbocitelor). In functie de cauza tratamentul difera: corticoterapie, sau daca se suspecteaza o cauza infecioasa se poate recomanda un antibiotic.
Cel mai probabil rezultatul analizelor va orienta tratamentul. Multa sanatate fratelui DV!

mihaela

acum 14 ani

sotului meu i-au aparut in jurul anusului nise negi.tin sa mentionnez ca el nu este in tara asa ca va rog sa imi spuneti ce ar trebui sa faca fara a ajunge la un medic.nu are posibilitate sa mearga la un specialist(nu este asigurat in tara respectiva)sau poate stie cineva vreun tratament naturist!va multumesc anticipat si astept raspuns urgent!!!

Sheila

acum 14 ani

Este posibil sa fie vorba de hemoroizi.Pentru asta se gaseste crema, supozitoare,servetele umede si daca e sa aiba altceva nu cred ca are cu ce sa-l afecteze.
Poate intreba la farmacie de:
Crema - lasonil, Procto-Glyveno, doxiproct sau altele
Am inteles ca e f buna crema de galbenele.

Trebuie sa aplice de doua ori pe zi dupa spalare
Numai bine

Dr. Dermatologie

acum 14 ani

Exista mai multe variante de tratament, dar intai de toate trebuie stabilit un diagnostic exact. Daca sunt hemoroizi, tratamentul postat de Sheila este o varianta buna; daca sunt papiloame sau negi genitali, ac***a in vedere localizarea, cel mai indicat ar fi sa se electrocauterizeze, dar aceasta procedura se realizeaza doar la un cabinet medical.