Analiza nev pigmenatar

Boli de piele

Postata de cezi14 cu 14 ani in urma.

In luna august am facut o operatie de indepartare a unui nev pigmenatar la piciorul drept. Am inteles ca urma sa i se faca o analiza al carei rezultat il primeam dupa 21 de zile. Eu nu am mai fost la spital sa ma interesez de aceasta analiza pentru ca medicul care m-a operat nu a fost prea amabil cu mine. As vrea sa stiu daca e posibil ca la analize sa fi iesit ceva in neregula care sa imi creeze probleme pe viitor. Sa fie prea tarziu daca ma interesez acum de aceste analize?

Raspunsuri (2)

irinuca

acum 14 ani

Orice este posibil
De ce nu incerci sa dai un telefon la spital si sa intrebi de analiza, in mod normal ele sunt tinute destul de mult timp acolo

Dr. Dermatologie

acum 14 ani

In mod normal rezultatul ramane scris pentru un numar considerabil de ani in registrul serviciului de anatomie patologica. Piesa (mai precis lama prelucrata din piesa recoltata la biopsie) ramane de asemenea in serviciul de anatomie patologica. Examinarea histopatologica se face pentru a se vedea daca este vorba sau nu despre un cancer al pielii. Rezultatul de obicei nu se da la telefon, dar la telefon vi se poate spune daca rezultatul analizei este gata sau nu. Rezultatul nu il ridica medicul, ci pacientul, cu BI sau CI. Cu rezultatul scris va puteti prezenta la oricare medic dermatolog pentru interpretare. Asadar nu este prea tarziu. Mult succes!