Alunite

Boli de piele

Postata de K007 cu 12 ani in urma.

Inca o intrebare despre alinite. Mi s-a rupt una acum un an e frunte. Nu am avut-o de cand ma stiu, am avut-o tarziu pe la 18 ani asa si acum un an s-a rupt de tot, a curs sange, s-a cicatrizat locul si acum nu ami am nimic, nici un semn nimic. Mentionez ca nu parea suspecta, culoare normala, maro, chenar bine definit, putin iesita in afara, cca 4 mm. Credeti ca e grav?

Raspunsuri (3)

Dr Mihai Danut Teodorescu

acum 12 ani

faptul ca alunita a avut o culoare maro si ca a curs sange face ca situatia sa devina foarte problematica;e mai bine sa punem rau inainte si sa luati toate masurile de precautie, deoarece toate alunitele maro aparute in tinerete poate sa insemne un nev nevocelular, care atunci cand sangereaza devine suspect de o tumoare canceroasa numita melanom malign, deoarece sangerarea este un semn de transformare maligna;prin urmare, sa va prezentati de urgenta la medicul dermatolog cu trimitere de la medicul de familie pentru a face investigatii

K007

acum 12 ani

Dar a piucat. Nu mai am nimic in locul respectiv, nici macar un emn. Nu pot merge la dermatolog deoarece sunt in strainatate mmentan. Ce sa fac? S-a rupta cum un an.

K007

acum 12 ani

Mentionez ca nu a sangerat de capul ei, am rupt-o.