alunite

Boli de piele

Postata de ioanaStoik cu 13 ani in urma.

buna ziua,in urma cu 2 luni am facut o sedinta cu un IPL pt indepartarea parului zona axila,dupa vreo 2-3 saptamani au inceput sa-mi apara pe brate(membre superioare) niste alunite mici si pe fata cateva.Nu stiu daca sunt periculoase si sincer imi este un pic teama sa merg la doctor.

Raspunsuri (3)

Dr. Emil Otesteanu

acum 13 ani

Cu teama nu rezolvi nimic .Taraganarea este periculoasa. Mergi la un consult dermatologic.

Dr. Corneliu DOBRE

acum 13 ani

Pigmentarile sau ''nevii pigmentari'', microleziunile de papilomavirus nu sunt rare in urma traumatismului termic ce insoteste orice tratament cu energii inalte de tip Intense Pulsed Light. Mergi la un dermatolog competent ce va examina leziunile cu dispozitive optice de marire (lupa, dermatoscop) si va decide cea mai buna solutie terapeutica de urmat.
Poti trimite o fotografie cu ''macro'' la [email protected].
075dermato

ioanaStoik

acum 13 ani

am fost la un cabinet particular,cica la cel "mai bun" si doamna doctor sa uitat de la distanta la alunitele mele si a zis: " Ce draga,astea au aparut pt ca trebuia sa apara,nu trebuie sa te dai cu nimic si nu e nevoie sa faci analize,daca nu iti apareau acum iti aparea mai tarziu".Consultatia a durat maxim 5 minute si a trebuit sa platesc o suma maricica pt consultatiei. Din cauza unor astfel de medici se intamlpa ce se intampla in Romania.