alunite si pete noi pe piele

Boli de piele

Postata de AndreiPPP cu 10 ani in urma.

buna ziua. de vreo luna incoace(sau cel putin de atunci am observat) imi apar alunite noi pe piele: maronii- inchise sau deschise,intre 1-5 mm, pete de forma pistruilor,de 2-5 mm si alunite rosii(dermatologul mi a zis ca sunt niste dilatari ale vaselor de sange) de maxim 1.2mm, cate una pe diverse parti ale corpului si cateva de marimea unui varf de ac cam la o distanta de 1-2 cm una de alta pe pielea bratului din zona bicepsului,pe partea cu pielea mai deschisa la culoare. am fost la dematolog si mi a zis ca nu am de ce sa imi fac griji, ca astfel de chestii apar etc. As mai dori insa o parere din partea unui specialist. O sa atajez si 2 poze. Multumsc, o zi buna!

http://www.imghack.se/152617
http://www.imghack.se/152618

Raspunsuri (5)

AndreiPPP

acum 10 ani

M ar interesa un rasp la urmatoare le intrebari:Ce cauzeaza aparitia lor, cum pot fi oprite si daca exista un set de analize ceva pe care pot sa le fac.

AndreiPPP

acum 10 ani

inca astept un rasp....

Anastasia

acum 10 ani

Buna. Sa stii ca imi apar si mie ceva de genul. Imi apar pe corp, dar acum mai nou mi-a aparut si una pe fata. Saptamana asta am sa ma duc la un dermatolog si vad ce imi zice.

marina

acum 9 ani

nu-mi dau seama daca mi-au aparut alunite noi...ca am oricum multe si le-am pierdut numarul...dar am observat si eu pete rosii noi aparute la un momentdat, adica inainte si dupa acea "explozie" nu s-a mai intamplat. Nu stiu din ce cauza dar nu mi-au trecut nici pana acum. Unele sunt ca niste alunite, doar ca sunt rosii, altele sunt cat varful acului, chiar mai mici, sunt cu miile si cam in zonele mentionate de tine. "Dilatatii "bla bla bla a zis si dermatoloaga la care am fost "asa mai apar uneori" si "sunt zone de abraziune" adica mai sensibile si ca d''''asta apar. Pe mine raspunsul nu m-a multumit. O cauza exista dar respectiva nu o cunoaste. Mi-am pierdut cheful de a mai merge pe la alte consultatii (unde nu mai mi-au aparut altele). In urma cu ani de zile mi s-a mai intamplat asta o singura data si dermatoloaga de atunci, alta, a tratat cu aceiasi indiferenta. Sper sa nu fie ceva grav

MembruMobileApp150330210428416

acum 6 ani

Buna maria, ai gasit ceva rezolvare la acele apariția? Am si eu ceva si problema mi au apărut pe corp umeri, brate ,palme mici puncte cât vârful acului rosii aprinse sub piele si cateva au ore rosii pe piept si una pe fata..sunt disperat...