alunite pe corp

Boli de piele

Postata de nanau.corina cu 12 ani in urma.

buna ziua,am 29 de ani si am foarte multe alunite pe corp si am constatat ca in ultima perioada au mai aparut cateva.nu sunt mari,nu sunt dureroare,sunt micute si uniforme.ar trebui sa ma ingrijoreze acest lucru???dar la copii cand incep sa apara?am un baietel de 15luni si deja are o alunita mica!va multumesc

Raspunsuri (2)

Dr Mihai Danut Teodorescu

acum 12 ani

alunita este un termen pop**ar care din punct de vedere tehnic medical poate semnifica foarte multe tipuri de tumori cutanate; medicul dermatolog care o sa va consulte va stabili diagnosticul probabil, care poate fi asociat pt o certitudine cu un examen anatomo patologic facut prin biopsie.

Georgiana

acum 10 ani

Buna ziua,

Imi poate recomanda cineva un medic dermatolog bun pentru examinarea unor alunite de diferite tipuri si dimensiuni?

Va multumesc!