alunita

Boli de piele

Postata de preoteasa35917 cu 12 ani in urma.

Am extirpat de curand o alunita la nivelul sanului stg si dg a fost nev activ san stg, iar ex histopatologic: nev compus traumatizat cu minima displazie la nivelul componentei jonctionale. Margini de excizie libere. Ce ar insemna asta?

Raspunsuri (9)

Medic Epuran

acum 12 ani

Buletinul histopatologic indică faptul că aluniţa (nevul) excizat avea potenţial moderat de malignizare

preoteasa35917

acum 12 ani

Acum sunt in siguranta , trebuia scos?

Medic Epuran

acum 12 ani

Este bine că l-aţi excizat

Ptr medic sfatulmedicului.ro

acum 12 ani

Imi spuneti va rog cum pot lua legatura cu dvs? Va rog, nu-mi ocoliti intrebarea!

Julia

acum 10 ani

As vrea sa intreb daca doare si cat de complicat este scoaterea unei alunite de pe san si in cat timp se vindeca!

Si eu am o alunita pe sanul drept. Am fost la dermatolog si mi-a recomandat sa o scot chirurgical. A mentionat ca in acest moment nu arata rau, dar datorita marimii si culorii de maro inchis poate sa se transforme in timp. In urma cu un an an am fost la alt dermatlog si mi-a recomandat sa nu umblu la ea. Nu stiu ce sa fac, daca sa mai astept si sa o monitorizez sau sa o scot direct. Scoaterea alunitei de pe san poate favoriza un cancer de san?

Multumesc!

preoteasa35917

acum 10 ani

Eu l-am scos in urma cu 2 ani la dna dr Mihaela Leventer,medic dermatolog f bun si dupa examinare dermatoscopica mi-a recomandat excizie;operatia a fost usoara,nedureroasa,cu anestezie locala si vindecare rapida,fara fire de scos.Recunosc ca mi-era si mie frica de operatia in sine,insa e f ok,e mai bine asa;stateam mereu stresata daca a crescut,daca are potential malign,etc.

Julia

acum 10 ani

Multumesc ptr. raspuns!

Cat de mare era alunita ta de pe san? Din ce considerente te-a sfatuit sa o excizezi?A mea are cam 1 cm.
Zona sanului este foarte delicata si ma tem..mai ales ca un medic mi-a recomandat sa o scot, iar altul sa nu o scot...Inteleg ca vindecaea a fost rapida, in jur de 2 saptamani? poti merge la serviciu? se scoate si parte din muschi/san?

preoteasa35917

acum 10 ani

Alunita mea era o pata plana de culoare inchisa,neuniforma, cu margini neregulate,nu era mare,cam cat unghia de la degetul mic.Dermatologul e cel care stabileste oportunitatea exciziei si nu chirurgul.Dupa operatia f usoara,(dureaza cred ca 10 min ),ramane un plasture pe san sia atat.Nu scoate muschi, nu e mutilanta,mergi la servici,nu ai nimic.Nici nu poti sa zici ca e operatie, ci o interventie minora.sfatul meu e sa consulti medic specialist dermatolog.succes!

Julia

acum 10 ani

Multumesc mult si doamne ajuta sa fie bine!

Am fost la 2 medici specialisti si amandoi mi-au recomandat sa scot o alunita ce o am in talpa piciorului ( se spune ca sunt cele mai periculoase, chiar daca de moment sunt bine) , dar de cea de pe san au avut pareri diferite. unul a zis ca sa o las in pace ca este intr-o zona sensibila si se vindeca greu si nu prezinta risc mai ales ca are ceva puf ( fire fine de par ) iar celalalt medic mi-a recomandat sa o scot pentru ca e putin mai inchisa la culoare si e putin cam mare, semne ce pe ea o face sa ma trimita la un chirurg plastic sa mi-o scoata! Incerc in aprilie sa imi iau concediu si sa mi le scot pe amandoua , sa scap de griji! Ce riscuri sau complicatii poate avea o asfel de interventie?

Ce ma deruteaza este ca inca mai aud in jurul meu ca nu trebuie sa ´´umblam´´ la alunite , de cele mai multe ori toti din famile au alunite si este genetic!