Alunita

Boli de piele

Postata de anyshoara cu 12 ani in urma.

Buna ,am 15 ani ,sunt f. si am nevoie de ajutor , sub brab am 3 alunite,mici ,albe,putin iesite din neatentie in timp ce ma epilam am taiat 2 , am pus repede spirt 70% p-u dezinfectie . E bosibil sa am cancer de piele ? Ce sa fac ? Sunt ele alunite periculoase ? Sau chiar deloc nu se numeste alunite ?Mersi anticipat.

Raspunsuri (2)

Omnia

acum 12 ani

Buna ziua,

Nevii (alunitele) semnalizeaza o problema in momentul in care isi modifica aspectul, prezibta mancarimi, etc.
Ruperea unei alunite nu presupune neaparat un risc cresut pentru cancerul de piele. Cu toate acestea, pentru excluderea incertitudinii, indicat esta un consult dermatologic!

Multa sanatate!

Cristian

acum 9 ani

Salutare,din greseala mi-am taiat si eu alunitele de la sub brat exact ca in cazu de mai sus,dar la mine acestea s-au transformat in niste puncte rosii destul de maricele si ma mananca.Doresc sfaturi si remedii.Multumesc