alunita iritata

Boli de piele

Postata de Danidanidani cu 9 ani in urma.

buna ziau,
acum o saptamina am lovit extrem de putin o alunita de pe burta ( nu a curs singe) si a inceput sa ma manince. am pus polysorine ( o crema cu ceva antibiotic care sa grabeasca vindecarea, dar aceasta a iritat mai tare). am impresia ca alunita a crescut foarte putin. si continua sa manince (mai mult noaptea din cauza miscarilor). nu e rosu decit la baza alunitei. dimensiunile alunitei sunt 5mm diametru si 3 mm inaltine. nu stiu ce sa fac. un sfat va rog.

Raspunsuri (4)

Medic SfatulMedicului

acum 9 ani

Este bine sa consultati medicul dermatolog pentru evaluare si recomandari specifice.

Dr. Corneliu DOBRE

acum 9 ani

Mergeti sa fiti examinat de medicul dermatog.
Puteti trimite o fotografie clara la [email protected]

075dermato.ro

dani

acum 9 ani

multumesc pentru raspuns. da, voi trimite chiar acum o fotografie. Am fost la dcotorul de familie si mi-a spus ca e infectata alunita si din cauza asta s-a marit. mi-a dat o crema cu antibiotic. eu sunt cam speriata. La dermatolog nu pot merge decit cu trimitere de la doctorul de familie. sunt in canada si se asteapta mult daca doctorul de familie nu considera ca e o problema. din alunita nu curge puroi sau altceva. nu pot sa-mi inchipui cum s-a infectat din moment ce nu m-am taiat si nu a curs deloc singe.

dani

acum 9 ani

Nu reusesc sa fac o poza clara, din pacate. alunita nu are margi neregulate sau alte caracteristici ale alunitelor cancerigene( asa cum am gasit eu pe internet poze). o alunita normala se poate transforma in cancer ? in cit timp?
as putea merge la un doctor care scoate alunite normale. credeti ca ar fi periculos sa scot aceasta alunita acum ca e deranjata?
va multumesc din suflet.