Alunita care ma mananca

Boli de piele

Postata de MariaDiana cu 11 ani in urma.

Buna seara! Sunt foarte ingrijorata din cauza unei alunite care ma mananca de cateva luni. In vara am rupt-o din greseala intr-un colt si a curs mai putin de o picatura de sange. de atunci pana acum 2-3 luni nu am putut observa nimic neobisnuit si nici nu am mers la dermatolog, dar de cand am citit tot felul de lucruri despre cum o aluntita care prezinta mancarimi se "maligneaza" m-am speriat foarte tare . Sunt inca eleva, si mi-e tare frica sa vorbesc cu cineva desre asta, parintii au spus ca pot merge la dermatolog abia dupa 26 decembrie. Alunita este intr-o zona mai dificila si nu pot observa foarte bine daca se modifica dar asa de tare mi-e frica de mancarimile alea. Astept raspunsuri. Stiu ca par dispeata, dar chiar nu stiu ce sa mai cred. Multumesc!

Raspunsuri (6)

danielaz

acum 11 ani

Mergi la doctor. Neaparat si obligatoriu. Nu mai amana.

Medic SfatulMedicului

acum 11 ani

Consultul dermatologic este esential. Vorbeste cu parintii pentru a grabi consultatia ( pentru linistea ta).

Maria

acum 11 ani

Va multumesc mult. In cazul in care medicul considera ca este nevoie de operatie si in urma extirparii ei rezultatul este malign ce se poate face? Chiar maine voi merge la mdicul de familie pentru o trimitere la dermatologie.

Medic SfatulMedicului

acum 11 ani

Nu este cazul sa va ganditi asa departe. Aveti rabdare la un diagnostic si recomandari adecvate.

Maria

acum 11 ani

Tocmai ce am sosit de la medic. A spus ca nu este o alunita si ca nu ridica semne de intrebare, desi am spus ca am agatat-o si ca ma mananca. De frica am uitat sa-i precizez ca atunci cand am agatat-o a curs un lichid. Credeti ca este ceva rau? O sa mai merg pe 28. Daca nu este o aluntia, ce poate fi? Este tot ceva maroniu palpabil

elena

acum 10 ani

am o alunita care ma maninca si sa infectat am fost la dermatolog si mia dat o crema nu ma ajutat cu nimik ce sa fac?