alinite in linie

Boli de piele

Postata de debiy cu 13 ani in urma.

Buna ziua! Am 18 ani, iar de la nasterea baiatului meu de acum un an, mi-au iesit destul de multe alunite. Cele care mi-au atras atentia in mod deosebit sunt patru randuri a cate trei alunite la o distanta aproximativa de doi centimetri. Primul rand il am pe frunte in rand orizontal, al doilea de la nas la barbie in rad vertical ca si celelalte doua de altfel pe care le am pe piept si pe mana stanga. Credeti ca este un motiv serios de ingrijorare?

Raspunsuri (3)

Iuli

acum 13 ani

Nu ar fi rau sa consulti un medic dermatolog, pentru linistea ta. E putin ciudat totusi, ma gandesc ca nu sunt alunite ci pete maronii cu alta provenienta.

Medic Epuran

acum 13 ani

Dacă urmaţi vreun tratament cu anticoncepţionale orale, probabil acele aluniţe, nu sunt aluniţe propriu-zise, ci nişte pete de culoare închisă, o hiperpigmentare determinată de depunerea excesivă de melanină în epiderm, în derm sau la nivelul ambelor (fenomen numit melasmă), care apare la femeile negravide care consuma anticonceptionale orale.
Dacă nu, puteţi merge la un consult dermatologic

Dr. Corneliu DOBRE

acum 13 ani

In timpul sarcinii se diminueaza tranzitor imunitatea. Daca simtiti alunitele usor reliefate, este posibil sa fie veruci plane care respecta modelul Koebner de autoinoculare lineara prin microtraumatism.
Atentie pot fi contagioase dar mai ales autocontagioase, se pot inmulti.
Trimiteti o fotografie facuta cu ''macro'' ( modul cu floricica de la aparatul foto digital ) de la 5 - 15 cm distanta in lumina naturala la [email protected]
075dermato