alergie

Boli de piele

Postata de membru237545 cu 11 ani in urma.

Buna. am si eu o problema de vreo jumatate de an mi-am lucrat la dantura i-am schimbat cu o lucrare de portelan si de atunci am ramas cu o forma de alergie daca pot sa o numesc asa limba mie tot timpul ca si cind te-ai opari cu ceva fierbinte.Astept un raspuns daca ma poate ajuta cu ceva.Va multumesc.

Raspunsuri (6)

Dr. Mirela Telipan

acum 11 ani

bine ar fi sa mergeti si la un dermatolog; puteti face un examen micologic lingual ptr. a elimina o candidoza; puteti folosi gama gengigel din farmacie, ptr calmare si refacerea mucoasei.

acum 11 ani

Trebuie sa mergeti la alergolog /dermatolog pentru o testare la metalele din care este efectuata lucrarea dentara, pentru a exclude o reactie alergica la acestea. Multa sanatate!

stelian lenuta

acum 10 ani

am si eu probleme cu alergia la metale nichel cobalt dupa testele facute la alergolog si au esit pozitive ampreuna cu medicul meu stomatolog care este un om foarte antelegator si totodata un medic dentist foarte bun am ales sa ami faca o lucrare de portelan pe zirconiu care este foarte bun deci tot raul spre bine datorita alergiei mele la metale am parte acum de o lucrare foarte buna usoara si imita foarte bine originalul deci eu cred ca sunteti alergica la metal

nuta

acum 10 ani

eu vyc3reau sa stiu daca se face alergie si la portelan

nuta

acum 10 ani

eu am un dentist foarte bun care gaseste rezolvare la toate problemele pacientilor alergici la metale
pne

iulian

acum 10 ani

buna ziua!

as vrea sa va rog sa-mi spuneti daca ti rezvolvat problema.
exact aceeasi situatie si aceleasi simptome am si eu, insa de 3 ani.

multumesc!