alergie alimentara sau dermatita atopica

Boli de piele

Postata de honey24 cu 14 ani in urma.

am un copil care in 2 saptamini face 2 ani.in septembrie inca il alpatam si am facut greseala sa maninc ciocolate din SUA.am avut si eu o eczema pe burta si micutul s-a inrosit pe obrajori. de atunci tot facem tratament antialergic.din septembrie iltratez si obrajii is la fel de rosii. respecta dieta(adica toata mincarea i-o fac aparte, terci pe apa,doar piept de gaina fiert aparte si supica aparte, fructe rosii si citricele excluse, din cokmert nu-i dau aproape nimic)...acuma ii dau parlazin(citirizin) si lymphomyozot(e ultimul tratament prescris de medic si nu-l ajuta nimik)...pina acuma i-am dat suspenzii preparate la comanda, advantan milk, crema cu zinc...
si inka puiul are ori retineri de o zi, ori diaree(nu poate fi vorba de o dizbacterioza?(sotul e alrgic la praf si eu pina la nastere am avut astm bronsic, copilu pina la 1an si 6 luni nu a avut niciodata probleme cu sanatatea, nici vorba de alergii...)
ce mai ppot sa fac?

Raspunsuri (2)

asdera

acum 14 ani

scoate din alimentatia lui :
lapte vaca si derivate
soya
peste fructe de mare
alune
fructe cu seminte mici(kivi/capsuni/mure etc
ou
etc

foloseste vase separate la gatit.
in ultima instanta alimenteaza -l cu formula speciala(Neocate).
copilului ii dispar simptomele gastrice in 3 zile si restul in maxim 14 zile.
ai apoi timpp,cu copilul stabil sa faci toate analizele necesare .
terciul tau ma face sa ma gandesc si la alergia la gluten(cere si aceasta analiza)

atentie,tratezi efectele -nu cauzele...iar cu advantan pe pielea fetei sa isi dea medicul care ti a recomandat.....

scuze de viteza...

Symo Symy

acum 10 ani

Incearca cu Elocom este o crema, da-i o data pe zi dar numai pe leziuni