Albirea prematura a parului pubian

Boli de piele

Postata de boucherbutter cu 13 ani in urma.

Am 21 de ani si ma confrunt cu aceasta problema, care vad ca evolueaza destul de repede. Acum vreo 2 ani am observat un singur fir alb, acum vad ca s-au inmultit. Nu cred ca este vorba despre vitiligo, fiindca nu am pete albe pe piele. Este reversibila aceasta "afectiune" daca o pot numi asa?

Raspunsuri (5)

Matusa

acum 13 ani

Cauta pe Google. Nu cred ca-i prea grav, oricum la varsta voastra va radeti complet.

boucherbutter

acum 13 ani

Am cautat pe Google, tocmai de aceea am postat aici intrebarea. Grav nu are cum sa fie, dar nici normal nu e. Iar faptul ca ne radem complet nu are relevanta. Multumesc totusi de raspuns.

Iuli

acum 13 ani

In cap aveti fire albe? Aveti cum sa aflati de la mama dvs sau de la o persoana de sex feminin apropiata (bunica, matusa) daca s-au confruntat cu asa ceva? Daca nu, consultati un dermatolog sau un endocrinolog si vedeti ce va spun.

boucherbutter

acum 13 ani

Nu am fire albe in cap, insa as putea sa intreb si pe restul persoanelor de sex feminin din familie daca s-au confruntat cu aceeasi problema. Aveti idee cam ce ar putea fi? Multumesc.

Iuli

acum 13 ani

Exista persoane care au o predispozitie genetica pentru albire prematura si s-ar putea manifesta astfel la inceput (par corporal), si de aceea va spuneam sa intrebati in familie. Daca nu e asa ceva, mai cautam.