ajutor!!!!

Boli de piele

Postata de mirelamirela cu 14 ani in urma.

Am 33 de ani si de mai multi ani am in jurul nasului o roseata pe care se vad firisoare rosii si puncte albe
Am doua diagnostice date de medici dermatita seboreica si cuperoza. Fac tratament cu advantan, pimafucort si ruboril forte dar roseata nu dispare . Daca fac tratament cu laser imi va trece?Am nevoie de un sfat , Va multumesc anticipat

Raspunsuri (3)

raluca

acum 14 ani

Buna,
Nu am auzit de laser pt. tratarea dermatitei, dar poti incerca sa folosesti crema de ketoconazol care poate fi aplicata 1 -2 ori pe zi pe zonele afectate. Deseori, crema de hidrocortizon poate fi adaugata pentru a opri eritemul si pruritul. Mult succes si sa ma tii la curent. Pe curand

Citat:
Am 33 de ani si de mai multi ani am in jurul nasului o roseata pe care se vad firisoare rosii si puncte albe
Am doua diagnostice date de medici dermatita seboreica si cuperoza. Fac tratament cu advantan, pimafucort si ruboril forte dar roseata nu dispare . Daca fac tratament cu laser imi va trece?Am nevoie de un sfat , Va multumesc anticipat

Florentina

acum 12 ani

Va pot recomanda un medic dermatolog foarte bun Rozalia Olsavszky si sa renuntati la Advantan, crema pe baza de cortizon.
Eu m-am ales cu o rozacee indusa de tratamentul cortizonic cu care ma lupt de 3 ani.

Elena

acum 10 ani

Buna,

Nu iti recomand tratamentul cu laser, eu am aceiasi problema, am facut cam 10 sedinte de laser si inafara de faptul ca am cheltuit o groaza de bani (cam 500-600 ron / sedinta la Dermastyle), dar firisoarele rosii de pe nas nu au disparut. Se atenua putin roseata nasului dupa laser dar firisoarele nu au disparut. Dna doctor ma tot ametea cu vorba ca mai trebuie sa fac cateva serii de laser, ca in curand vor disparea, ca nu mai am asa multe ca la inceput, etc. Poate la alta clinica sa fie altfel. Eu am ales Dermastyle pt renume si dotare dar am dat-o in bara.