Acnee

Boli de piele

Postata de sad1957 cu 9 ani in urma.

e adevarat ca acneea (indiferent de forma ei) subzista pe langa efemerele tratamente de tratare a acesteia --- la persoanele care nu si-au inceput viata sexuala sau --- pana cand persoanele in cauza au parte de o viata sexuala regulata? Prin urmare putem spune ca sexul este unica metoda eficienta si permanenta de inlaturare a acestei forme de afectiune a pielii? astept raspuns

Raspunsuri (1)

Dr Dana Fatu

acum 9 ani

Acneea nu are nici o legatura cu viata sexuala, insa poate fi determinata de tulburari hormonale. De aceea, doar medicul dermatolog poate prescrie un tratament eficient pentru acnee, dupa ce a eliminat toate cauzele posibile de declansare/intretinere a acesteia.