acnee

Boli de piele

Postata de Mariana2208 cu 9 ani in urma.

Buna ziua. Am 24 de ani si timp de 6 ani am luat anticonceptionale- Harmonet. Am facut o pauza de 4 luni in care m-am confruntat cu o amenoree pt care am luat Duphaston - 14 pastile. Tind sa cred ca din cauza anticonceptionalelor au inceput sa imi apara cosuri pe spate, piept si fata (obraji - zona maxilar, gat). De o luna am inceput iar sa iau anticonceptionale - Karissa, insa nu vad nicio modificare. As vrea sa incep sa tratez problema insa nu stiu daca sa merg la ginecolog sau la dermatolog. Ce ma sfatuiti? Este posibil sa nu se fi obisnuit inca organismul cu pastilele iar si dupa inca o luna-doua sa imi treaca ?

Raspunsuri (1)

Dr Mihai Danut Teodorescu

acum 9 ani

CA SA FIE VORBA DE O ACNEE ELEMENTELE DE PE PIELE TREBUIE SA FIE VARIABILE CA MARIME SI IN GENERAL LE AMELIOREAZA MULT ANTICONCEPTIONALELE; PRIN URMARE, PT UN DIAGNOSTIC EXACT TREBUIE SA MERGETI LA UN MEDIC DERMATOLOG PT UN CONSULT DIRECT.