acnee

Boli de piele

Postata de mihaela12345 cu 11 ani in urma.

stie cineva ce este demodex folicuforum? am un baiat de 17 ani,si i-am facut un test pentru acnee...scrie ca are asta/si nu stim ce inseamna...se poate sa imi scrie cineva specializat,un dermatolog? va multumesc.

Raspunsuri (2)

Dr. Mirela Telipan

acum 11 ani

Demodex foliculorum este un parazit care se gaseste la nivelul foliculului pilos si este f. frecvent intilnit la pacientii cu acnee, se dezvolta in mediul bogat in sebum. Medicul dermatolog care il trateaza va adauga un tratament specific ptr demodex, asociat celui de acnee.

Adriana Liga

acum 10 ani

Eu cand am avut o acnee foarte puternica, am folosit un tratament pe baza de creme cu ulei 100% pur din arbore de ceai (Tea Tree oil ) de la Thursday Plantation.

Efectele s-au vazut super repede la mine.

Tenul inceput sa devina mai curat vizibil si apoi treptat toata acneea s-a uscat si a disparut complet.

La indicatiile doctorului, mi-a zis sa schimb sapunul normal cu un sapun pe baza de ulei pur de arbore de ceai pentru a controla excesul de sebum si pentru o curatare buna a tenului si a corpului.

Ti le recomand, cu incredere.
Te pup