Acnee

Boli de piele

Postata de siga cu 12 ani in urma.

Buna ziua. am o problema legata de o acnee . Singurul medic la care aveam acces in apropiere mi spus ca e posibil sa fii contactat o bacterie de la cainele meu. Mi-a prescris un tratament ce consta in pasta de sulf azitromicina si ivamat. o perioada am avut senzatia ca acneea incepe sa se vindece, insa, dupa ce am fost la control din nou mi s-a spus sa continui doar cu pasta de sulf si ivamat,insa au inceput sa apara din nou cosuri in abundenta. imi apar doar in zona nasului deasupra buzei si pe barbie, de culoare alba ce uneori imi provoaca mancarimi si usoare usturimi. Ma puteti ajuta va rog ? am 18 ani

Raspunsuri (5)

Dr. Georgescu Cristian

acum 12 ani

buna ziua,

recomandarea ar fi sa va prezentati la un medic dermatolog. in urma unui consult adecvat si a unor investigatii, se poate pune un diagnostic corect si prescrie un tratament adecvat. exista cateva medicamente foarte eficiente, care insa au si reactii adverse pe masura, de aceea trebuiesc prescrise in cunostinta de cauza si pacientul sa faca anumite analize periodic.

va urez o zi buna

Dr Mihai Danut Teodorescu

acum 12 ani

tratamentul e complex si in fucntie de tipul de acnee si trebuie asociat cu regim alimentar: fara rantasuri, prajeli, grasimi animale, e-uri(aditivi chimici alimentari: vegeta, usturoi, ceapa nefierte, condimente si de asemenea nu aveti voie nici dulciuri concentate; in principiu tratamentul local conta in crema pe baza de tretinoin(smoderm, retin A, isotrexin), ferindu-se pleoapele, buzele si narile. Dupa ce acneea se amelioreaza 5 seri pe saptamana se inlocuieste cu skinoren crema si raman 2 zile de crema cu tretinoin aplicata seara intercalat(lu si joi, sau marti si vineri; dimineata va stergeti cu spirt ca sa degresati tenul.

feilinger siegfried

acum 12 ani

am sa incerc va multumesc

Adelina Dimachi

acum 10 ani

Buna, mama mea e medic iar eu sunt studenta la medicina, sfatul meu este: sa cauti tratamentul natural anti-acnee pe baza de ulei 100% pur de arbore de ceai(Tea Tree Oil) de la Thursday Plantation.

E foarte foate bun..prietenul meu avea o eruptie foarte puternica pe fata si asa a scapat de ea..si pe viitor, sa nu iti spargi cosurile, nu faci altceva decat sa ii inmultesti! te pup

roxana

acum 8 ani

sunt foarte incantata de aceste produse de la Thursday Plantation pe baza de ulei 100% pur din arbore de ceai.....au facut minuni cu tenul meu, mi-au vindecat toata acnee.
Eu recomand sa folositi o spuma naturala, o lotiune tonica, o crema hidratanta si un gel medicinal anti-acnee. Va pup