Acnee

Boli de piele

Postata de dumii cu 12 ani in urma.

Cum pot scapa de acest imens cosmar Acneea,care ma chinuie de la 16 ani acum am 18 neimpliniti (baiat), am tot incercat diferite tratamente si "chestii" dar fara rost ,e ca o boala incurabila pentru mine si am si complexe din cauza ei,Vreau un ten perfect ...la dracu

ps: nu mi-am inceput viata sexuala (stiu ca nu va mira )

Raspunsuri (7)

Victoras

acum 12 ani

Incearca un produs special de la ELMIPLANT.Produsul se numeste Lotiune astringenta,ustura putin dar e f.bun.Exista multe alte produse cosmetice in magazinele naturiste.Nu sunt scumpe dar ajuta mult.Daca ai sti ce am fost eu in stare sa folosesc pt. a scapa de acnee!!(mincam in fiecare zi drojdie de bere ca auzisem eu ca ajuta!! AIUREA !!! Nu m-a ajutat nimic in afara de aceasta lotiune) Merita sa incerci si nici nu e scumpa!! Sanatate si toate cele bune !!!

Iuli

acum 12 ani

E o problema hormonala care va disparea cu timpul, poti sa te dai cu capul de toti peretii, si eu am facut la fel. Am 2 sfaturi mari si late sa iti dau: 1. Spala-te pe fata dimineata si seara cu ceva gel de curatare special, dar incearca-le pe toate pana gasesti cel care ti se potriveste (eu folosesc l''''oreal, desi se gaseste mai greu) 2. ai grija ce mananci! O sa vezi ca daca mananci mai gras, prea mult dulce sau sarat, se ingrasa si fata si se accentueaza acneea. Eu vad de ex cum mananc smantana in loc de iaurt, spre exemplu, ca fac cosuri.
Apoi, rabdare si incredere in tine. Cu cat esti mai stresat de treaba asta, cu atat se va accentua. Cu cat esti mai relaxat cu atat vei trece peste mai usor. Si vezi ca daca mergi la mare o sa faci colectii de cosuri. :(

DA

acum 12 ani

intotdeauna se va folosi ptr. curatarea fetei un produs special destinat si, in niciun caz, sapunul. Iit recomand spuma de la sebamed. Daca vei manca f multe fructe si legume, renuntand la tot ce inseamna condiment, sucuri carbo si asa-zisele naturale si la carnea grasa, vei avea un ten de coperta de revista. Crede-ma. Cunosc atat de tare problema incat iti zic ca numai asa poti scapa.
Tin sa precizez un lucru: hormonii nu mai au treaba dupa o anumita varsta. La majoritatea pacientilor care si-au facut analizele hormonale totul le iese in regula. In cazul femeilor, se intampla des ca acestea sa aiba vreun chist ovarian si sa nu stie de el. De aceea, iti recomand sa faci ecografia pelvina.

dumii

acum 12 ani

amice sunt baiat

Dr. Georgescu Cristian

acum 12 ani

buna ziua,

in cazul in care metodele descrise mai sus nu dau rezultate sau in timp problema se agraveaza, este de recomandat sa apelati la un medic dermatolog pentru un tratament adecvat.

va urez o zi buna

Vali

acum 12 ani

Lotiunile si cremele nu folosesc prea mult si nu dau rezultate, sunt doar de publicitate!
Un remediu naturist si excelent este " TURMENICUL"
Turmenicul este un praf galben inchis care se adauga in mancaruri, in special la orez, deci il gasesti la " spices" precum piperul, boiaua...
Amesteci un varf de cutit de turmenic ( cam jumatate de lingurita rasa) cu o lingurita de iaurt rece si jumatate de lingurita de miere de albine.
Speli bine fata si intinzi compozitia cu ajutorul unei spatule ca pe o masca. ATENTIE , PATEAZA! Este bine de stai culcat si cineva te ajuta sa pui amestecul pe fata.
Dupa 15 minute o indepartezi cu multa apa.
Fata ramane galbuie, dar galbeneala se ia repede daca faci un dus apoi, si speli cu sapun.
Se aplica seara de seara o perioada de 2 saptamani apoi mai rar, cam o data pe saptamana.
Turmenicul " scoate din radacina" cosurile, curata fata si previne aparitia altora!
Succes, si sa ti fie de folos!

Iosefina Solon

acum 10 ani

Buna, mama mea e medic iar eu sunt studenta la medicina, sfatul meu este: sa cauti un tratament anti-acnee natural pe baza de ulei 100% pur de arbore de ceai(Tea Tree Oil) de la Thursday Plantation.

E foarte foate bun..prietenul meu avea o eruptie foarte puterinca pe fata si asa a scapat de ea..si pe viitor, sa nu iti spargi cosurile, nu faci altceva decat sa ii inmultesti! te pup