Acnee

Boli de piele

Postata de Mihai295134856 cu 13 ani in urma.

Buna seara. Sufar de acnee si medicul dermatolog mi-a recomandat un tratament cu Sotret 10, timp de 10 zile, 2 capsule dimineata si 2 capsule seara. Eu am o greutate de 50 kg si as vrea sa stiu daca doza aceasta nu este prea mare pentru mine.

Raspunsuri (9)

Mihai295134856

acum 13 ani

Am inceput marti dimineata tratementul cu Sotret 10 ( 2 capsule dimineata si 2 capsule seara) si azi cand m-am trezit ma durut capul si inca mai ma doare si acum dar mai putin decat dimineata.
Ce trebuie sa fac ? va rog sa ma ajutati.

Iuli

acum 13 ani

Intrebati medicul care vi le-a prescris. Mi se pare logic.

Pastile pentru acnee

acum 10 ani

Pastile pentru acnee -
http://track.derminax.ro/product/Derminax/?uid=2484&sid=748&pid=123&bid=adc***aec

myckydutza88

acum 13 ani

Buna! si eu am folosit tratamentul cu Sotret 10 ( 2 capsule dimineata si 2 seara) si la fel am si eu doar 50 kg.Doza nu este prea mare, este buna, insa pe langa acest tratament mi''a dat si un regim de o porocala dimineatza pe stomacul gol, morcov ras cu miere de albina (1-2 lingurite pe zi), amestecate, ceaiuri si fara apa minerala sau sucuri ce contin coloranti. la mine a avut efect si nu au fost reactii adverse. in schimb, m-a avertizat ca de la aceste pastile mi se vor usca buzele si mi''a prescris o alifie preparata pe care o achizitionam de la farmaciile care prepara asa ceva!

Ionescu

acum 13 ani

Acest medicament nu are cum sa ajute la vindecare, ci numai la suprimarea temporara a aparitiei simptomelor de la acnee. Isotretinoin, substanta activa a acestui medicament ataca limfocitele si produce multe efecte nocive, care sunt descrise in parte pe hartia insotitoare.
Cauza la acnee nu este tratata cu acest medicament si ca urmare tratamentul nu are cum sa va ajute decat eventual temporar si numai simptomatic, insa in acest timp administraerea medicamentuluu va va afecta negativ organismul, asa cum ati remarcat deja prin durerile de acp. Nu va luati dupa alte persoane care au luat aceste medicament caci exista mari diferente in metabolism si reactia la toxine de la om la om. Ceea ce il omoara pe unul poate fi vindecator pt. altul.

Adrian

acum 13 ani

Atunci cum se trateaza acnea, Dr. Ionescu? Stiti dvs mai bine ?
Eu am luat Roaccutane timp de 1 an si arat impecabil chiar si dupa mai mult de 1 an. Totusi ma astept sa-i spuneti dvs fetei cum se rezolva acneea mai bine decat cu acest medicament "de moment". Si eu as fi curios, dupa ce am consultat medicii din toata tara timp de 10 ani (poate am fost si pe la dvs, cine stie ?!)

Mariana

acum 13 ani

Buna ziua,
Am ca si solutie la problema dumneavoastra un aparat ce foloseste lumina polarizata,daca sunteti din Bucuresti sau Constanta si doriti sa il testati gratuit dati-mi un mail la [email protected]

Oana Raluca Racovita

acum 10 ani

Dupa ce am incercat toate produsele posibile, m-am hotarat sa merg la un doctor dermatolog foarte bun.

Medicul mi-a dat un tratament anti-acnee cu creme pe baza de 100% ulei pur de arbore de ceai ( tea tree ) Thursday Plantation.

Dupa cateva zile de utilizare a produselor, deja tenul meu a inceput sa devina mai curat vizibil.
Cosurile si punctele negre au inceput sa se usuce, si apoi au inceput sa dispara de tot.

Din ce mi-a povestit medicul si ce am citit si eu pe internet, uleiul de arbore de ceai, este foarte puternic in distrugerea cosurilesi punctelor negre/albe, si nu usuca pielea..si nu are efecte adverse.
La mine intr-o perioada de timp, foarte mica, mi-au disparut toata acnee.

Andreea

acum 8 ani

si eu tot aceste produse de la Thursday plantation iti recomand sa le cauti, au functionat si la mine...si iti recomand sa folosesti o spuma naturala, o lotiune tonica, o crema hidratanta si un gel medicinal anti-acnee.