acnee

Boli de piele

Postata de Alina-mihaela87 cu 13 ani in urma.

am probleme cu acneea de 4 ani si nu mai dau de capat sa pot scapa de ea.Am consultat si un medic dermatolog ce mi-a recomandat anticonceptionale pe care le-am lut de 2 ori la rand timp de 4 luni si rezultate dor pentru o perioada de timp dupa care imi apar iar.nu stiu ce sa mai fac sa pot scapa de ele.

credeti ca un doctor endocrinolog mi-ar putea da de capat problemei mele.ce m-ati sfatui sa fac?

Raspunsuri (10)

Mozuki

acum 13 ani

Try Roaccutane!

Eva31711

acum 10 ani

Pastile pentru acneea -
http://track.derminax.ro/product/Derminax/?uid=2484&sid=748&pid=123&bid=adc***aec

ina

acum 13 ani

Da endocrinologulte poate ajuta , in urma unor teste se va stabili cauza acneei. Nu ai incercat creme gen Skinoren...

Dr. Chivu Sorina

acum 13 ani

Un medic endocrinolog te poate ajuta sa investigheze daca problema ta de piele are si o cauza hormonala . Faptul ca ai luat doar cate 4 luni anticonceptionale nu este suficient. Aceste pastilute vor avea un efect vizibil asupra acneei dupa minim 3 luni si trebuie continuate pana la minim 6 luni preferabil mai mult(singurul motiv pentru care le intrerupi e daca iti doresti un copil sau apare un efect advers). Pe langa anticonceptinale in tratamentul acneei se folosesc mai multe creme ,vitamine, antibiotice sau in anumite cazuri Roaccutane si se reevaluiaza rezultatul la 3 luni. Chiar daca tratamentul are efect o parte din el va fi continuat perioada lunga de timp. Cheia succesului in tratamentul acneei este perseverenta in tratament.

Alina-mihaela87

acum 13 ani

credeti ca fondul de ten si pudra sau machiajul in sine ar avea un efect negativ asupra tenului (produce aparitia aceenei)?

elena

acum 13 ani

Nu mai lua anticonceptionale fara recomandarea unui endocrinolog. Ai putea scapa, eventual, de acnee si sa faci chisturi ovariene ori la sani. Fiica mea foloseste pt acnee un unguent numit BREVOXYL. Este multumita de el, il foloseste de vreo 2 ani, la rec unui medic dermatolog. Nu cred ca fondul de ten au efecte negative daca te demachezi corect in fiecare seara. Cred ca ai un ten gras, cel putin asa il are fiica mea.

lol

acum 13 ani

fa sex, mentine-ti tenul curat

Mariana

acum 13 ani

Buna ziua,
Am ca si solutie la problema dumneavoastra un aparat ce foloseste lumina polarizata,daca sunteti din Bucuresti si doriti sa il testati gratuit dati-mi un mail la [email protected]

Bella

acum 10 ani

Tu crezi ca daca faci sex iti va trece?

Elena Pavel

acum 10 ani

Eu am avut mult timp probleme cu coșuri si punctele negre pana când am descoperit un medic dermatolog foarte bun si un tratament eficient.

Medicul mi-a dat sa îmi cumpăr tratament anti-acnee e pe baza de creme cu 100% ulei pur de arbore de ceai(Tea Tree) de la Thursday Plantation.

Iți mai recomand sa schimb săpunul normal cu un săpun pe baza de ulei pur de arbore de ceai.

La mine efectele sau văzut foarte repede cand am inceput sa utilizez cremele. In scurt timp, costurile au început sa se usuce si apoi treptat au dispărut complet.