acnee

Boli de piele

Postata de dayana cu 14 ani in urma.

am o saptamana de cand mi-a aparut pe fata,mai exact,de la barbie spre gat,acnee,desi nu pot spune exact daca asta este.ma mananca ft tare si cateodata ma ustura.urmez tratament de o luna ca am chisturi ovariene si medicul ginecologu mi-a recomandat anticonceptionale diane35 dar nu am inceput sa le iau.nu pot sa imi dau seama ce am tinand cont de faptul ca pe frunte si pe restul fetei nu am numai de la barbie in jos.astept un raspuns.multumesc mult

Raspunsuri (8)

Dr. Dermato

acum 14 ani

Poate fi vorba despre acnee, dar ar putea fi si o foliculita de natura infectioasa, caz in care ar putea fi necesar un tratament antibiotic. Cel mai indicat ar fi sa efectuati un consult dermatologic.

Gabriela

acum 14 ani

buna ziua,
ma zbat cu acneea de ani si ani de zile, si anume din perioada pubertatii cand ea nici nu era asa grava si de atunci incontinuu pana azi cand am ajuns varsta de 29ani;

am urmat fel si fel de tratamente, prescrise de doctori dermatologi, apoi dupa ureche si nu in ultimul rand cele naturiste, fiecare traatment a decurs diferit fata de celallat si anume ca de la unele mi-am revenit complet de la altele mai deloc, insa rezultatele nu ramaneau pozitive niciodata, dupa incetarea tratamentului la o perioada acneea (care apare sub forma unor noduli chiar f durerosi uneori) reaparea din nou , uneori mai grava alteori nu chiar atat de grava, de moment spre ex sunt destul de ok, ici si colo cate un cos;
m-am obisnuit cu aceasta "boala" numita acnee dar ma termina faptul ca de cate ori ma uit in oglinda fata mea arata groaznic, toata mi-e plina de pete, maro, rosii, nu mai are "viata" m-am saturat, pur si simplu uneori devine depresiva aceasta stare;

vin cu o intrebare la dummneavostra, oare forma de tratament numita "microdermabraziune" sau "peeling" ar fi de ajutor in cazul meu pentru a reda putina viata tenului meu? si daca da care dintre ele ar fi mai indicat?

cu multumiri
Gabriela

catalin

acum 14 ani

Buna ziua , si eu sunt in aceeasi situatie si de la 17 ani ma zbat cu acneea vulgara , acesta a fost diagnosticul pus de un dermatolog la al doilea consult , ptr ca la primul eram increzator ca voi putea sa scap de ea cu un anumit tratament naturist, dar m-am inselat si am ajuns la varsta de 27 de ani in culmea depresiei si a rusinii de felul cum arat , boala mi-a acoperit tot capul si gatul si pe spate si pe picioare aproximativ peste tot , indiferent de tratamentul luat boala recidiveaza si reapare la incetarea tratamentului, tin sa mentionez ca obisnuiesc sa consum cafea , ceai, zahar si unele produse pe care nu ar trebuii sa le consum .....va rog sa-mi spuneti ce tratament pot sa incep sao ce medicamente sau vaccinuri trebuie sa caut pentru a ameliora aceasta boala dermatologica?!....Va multumesc, Catalin

Eva31671

acum 10 ani

Pastile pentru acnee -
http://track.derminax.ro/product/Derminax/?uid=2484&sid=748&pid=123&bid=adc***aec

alyna

acum 14 ani

am 14 ani jumate..si de un an am probleme cu acneele..folosesc tot felul de creme zynerit dar tot numi dispar..ce ar trebui sa folosesc???sa fac??pls ajutati-ma!!!:*:*

gabriel

acum 10 ani

Ati auzit vreodata de Accutane,Roaccutane sau Sotret...acum iau si eu.
La mine acneea este foarte persistenta in liceu am tinut-o sub control cu Isotrexin dar dupa un an in care nu am mai dat nimic pe fata sa agravat foarte tare si inca ceva alimenatatia conteaza,fara multi carbohidrati si deloc daca se poate sa nu mancati dulciuri aici ma refer la orice dulciuri si da cam orice procesat cum sunt mezelurile.
Mai eu va doresc multa sanatate si nu va lasati in lupta cu acneea si faceti cat putin sport in fiecare zi macar o plimbare de 2 ore pe zi ajta foarte mult si nu va dati cu toate p***aile pe fata urmati un tratament sigur ,pentru cei cu cicatrici postacneice recomand tratamentele cu laser sunt mai eficiente si mai putin dureroase. Salutare

Isaia Dydy

acum 10 ani

Buna, mama mea e medic iar eu sunt studenta la medicina, sfatul meu este: sa cauti tratamentul anti-acnee natural pe baza de ulei 100% pur de arbore de ceai(Tea Tree Oil) de la Thursday Plantation.

E foarte eficient si bland cu pielea….prietenul meu avea o eruptie foarte puternica pe fata si asa a scapat de ea..si pe viitor, sa nu iti spargi cosurile, nu faci altceva decat sa ii inmultesti! te pup

Mirela

acum 8 ani

eu am folosit aceste produse de la Thursday PLantation si au dat rezultate si la mine foarte bune,,..le recomand si eu. Am folosit o spuma naturala, o lotiune tonica, o crema hidratanta si un gel medicinal anti-acnee. Numai bine.