Acnee si Sotret(Roaccutane)

Boli de piele

Postata de dyadva cu 12 ani in urma.

Buna! Am primit un tratament cu Sotret pentru acnee si doza zilnica pe care trebuie sa o iau este de 20 mg : 10 mg dimineata si 10 mg la amiaz insotita de prednison. De la farmacie mi-au dat Sotret 20 mg (cred ca nu au fost atenti ca sunt capsule moi si eu am observat doar acasa). Eu am reusit sa le tai in doua bucati cu o forfecuta (noua si dezinfectata pentru ca pastilele contin substanta fluida si daca am grija nu curge)...intrebarea mea este: e ok cum procedez? Pana la amiaz tin in frigider intr-o lingurita jumatatea de sotret. Nu produce nici o reactie cu aerul (sau nu isi pierde din proprietati)? Sau imi afecteaza stomacul daca nu le iau cu invelisul intact? Sau ar fi mai bine daca as lua toata doza (20 mg) in acelasi timp? Mi-ar fi foarte util daca as afla parerea unui medic in acest sens. Multumesc.

Raspunsuri (5)

Mda

acum 12 ani

Cel mai in masura sa-ti dea un raspuns cred ca este medicul care ti-a dat tratamentul cu Sotret.

Eva31711

acum 10 ani

Pastile pentru acnee -
http://track.derminax.ro/product/Derminax/?uid=2484&sid=748&pid=123&bid=adc***aec

Alexandra Ioana

acum 10 ani

Sa iți povestesc cum am reușit eu sa scap complet de acnee, după 8 ani de zile.
După mai multe controale la doctori dermatologi, am găsit un medic foarte bun, care mi-a dat un tratament minune.

Doctorul mi-a dat un tratament anti-acnee pe baza de creme cu 100% ulei pur de arbore de ceai(tea tree) de la Thursday Plantation.

In câteva zile de folosire, efectele au început sa apară.
Coșurile si punctele negre au început sa se usuce, tenul a devenit mai curat vizibil, si treptat au dispărut complet.
Din ce mi-a zis doctorul, tratamentul anti-acnee cu creme pe baza de ulei pur de arbore de ceai este foarte foarte puternic impotriva acneei, dar nu usuca pielea deloc.
Îți recomand cremele, pe mine m-au scăpat complet de coșuri si puncte negre

Cristina

acum 9 ani

Ar fi mai bine daca ai lua toata doza odata. Mie asa mi-a recomandat medicul dermatolog .

Utilizator11580388180

acum 4 ani

Ai scapat de acnee?