Acnee + foliculita

Boli de piele

Postata de nimenialtulbv cu 12 ani in urma.

Am inceput in luna octombrie un tratament cu unidox in primele 7 zile cate o pastila apoi cate jumatate timp de 3 luni + tratament local cu isotrexin, effaclar duo,clean ac...dupa 3 luni totul arata destul de bine...acum la 1 luna de la incheierea tratamentului pe scalp mi-au aparut multe bubite albe care se coc....iar pe fata la fel in regiunea nasului si a barbiei si pe frunte...am fost la dermatolog mi-a dat o crema fucidin si o crema akne-syt de la ivatherm pt fata....vreau sa spun ca nu ma lasa nici cum aceste bube...nu stiu ce sa mai fac iar tratamentul cu roaccutane imi e greu sa-l urmez ptr ca am incercat si a avut efecte adverse destul de puternice...ce ma sfatuiti sa mai fac ptr ca nu mai stiu? sa iau analiza din cos ptr stafilococ? analize de sange ceva? nu imi pot da seama ce sa mai fac sincer iar dermatologul nu prea ma ajuta prea mult deoarece de fiecare data cand ma duc imi tot da cate o crema care probabil nu o sa aiba efect

Raspunsuri (8)

ina

acum 12 ani

Mergi la un endocrinolog si discuta si cu acesta, poate fi vorba de o dereglare hormonala care nu va fi tratata cu creme.

Dr. Mirela Telipan

acum 12 ani

Nu mentionati ce virsta aveti si de cind va confruntati cu aceste probleme. Acneea nu este o boala infectioasa de aceea nu va ajuta prea mult analiza de secretie a pustulelor; stafilococi sunt oricum pe pielea noastra. Acneea este o afectiune cronica la cei predispusi ,determinata de acuze hormonale, glande care secreta sebum, constitutia pielii etc; de aceea tratamentul trebuie sa fie constant si de lunga durata, adaptat fiecarei faze a bolii, trebuie sa aveti o relatie constanta cu dermatologul si sa intelegeti ca afectiunea are perioade mai bune sau aparitia de eruptii det. de variatii hormonale.

Dr Mihai Danut Teodorescu

acum 12 ani

este important de stiut pt ce infectie ati luat unidox deoarece este posibil ca aici sa fie cauza; pe de alta parte trebuie sa stiu care este varsta dvs. caci de ea depinde tipul de acnee.

nimenialtulbv

acum 12 ani

varsta este 19 ani ma confrunt cu boala asta de la 15 ani, inainte sa iau unidox aveam niste cosuri sub piele putine 1 maxim 2 , p obraji mai ales, mi-au trecut nu mai ies sub piele insa acum a aparut aceasta eruptie pe pielea capului si langa nas si in barba ca niste cosuri numa ca sunt albe cu puroi

Cristea Alina

acum 10 ani

Eu am probleme cu acnee/cosurile de foarte mica, si am avut timp de 10 ani de zile.

Am incercat toate produsele posibile, am fost la multi doctori, dar fara nici un rezultat.

Dupa foarte multi bani cheltuiti am gasit un doctor, foarte bun, care mi-a dat sa cumpar un tratament anti-ancee pe baza de creme cu 100% ulei pur de arbore de ceai (tea tree) de la Thursday Plantation.

La inceput produsele au inceput sa imi usuce acneea si punctele negre (dar nu mi-au uscat deloc pielea) si apoi au inceput sa disparat vizibil.

La o perioada foarte scurta de folosire, efectele s-au vazut, tenul meu a devenit foarte curat si eu am scapat de toata acnee.

stefanescu catalin

acum 8 ani

buna ziua am fost la un medic dermatolog si mia dat unidox de 100g dar am intrebat la farmaci si mi sa spus ca nu se mai fabrica
cu ce asi putea incerca

cristina corladi

acum 7 ani

de solutie activa ane out ai auzit? mergi fuguta la farmacia Sensi blue si iati

Utilizator11581203043

acum 4 ani

Tetraciclină capsule și cremă sau unguent de tetraciclină de dat local