Acnee - ce altceva as mai putea incerca?

Boli de piele

Postata de Fleursss cu 8 ani in urma.

Am acnee de acest tip de la varsta de 12-13 ani pana in prezent(21 ani).
Am incercat o gramada de tratamente, cum ar fi Zineryt,Eryfluid, Skinoren, MaskPlus Gel, Brevoxyl,Isotrexin, anticonceptionalele Diane 35, etc. Acestea imi vin acum in minte, dar au fost mult mai multe, inclusiv tot felul de tratamente naturiste.
Am luat chiar si Roaccutane 2 luni, atat mi-a indicat medicul. Rezultatele au fost relativ bune pt. acest timp in care am luat - a se vedea in poza a doua cum arata fata mea dupa cele doua luni. Am terminat recent, insa incep deja sa imi reapara aceleasi cosuri.
Ce credeti ca ar fi de facut? Deja am obosit sa ma plimb pe la diversi dermatologi si sa primesc aceleasi tratamente si sugestii.
Pana acum nu mi-a indicat nimeni sa fac analize hormonale. Ar fi relevante daca iau si Logest in prezent? Ar putea fi vorba si de un stafilococ? Ce as putea face pt. a-l depista sau a vedea despre ce este vorba?
In prezent folosesc in continuare Duac(peroxid de benzoil+clindamicina) - deoarece l-am folosit si inainte de a lua Sotret si rezultatele au aparut rapid si chiar m-au uimit.
Astept cu nerabdare un raspuns.
In prezent(dupa Sotret 2 luni si Duac/Isotrexin) - pielea mea arata asa: adresa_web_filtrata /image/vmht1jil3/
Inainte de a lua Sotret si a folosi Duac, arata asa: adresa_web_filtrata /image/cah3jumgh/

Raspunsuri (1)

Dr. Corneliu DOBRE

acum 8 ani

Acneea este o suferinta redutabila atunci cind nu este diagnosticata si tratata corect de la inceput.
http://www.075dermato.ro/2011/04/acneea-acnee-pustule-foliculita.html
Trimiteti fotografiile la [email protected].
Cu stima,
Dr. Dobre