vase de sange sub forma de paianjen pe picioare

Boli de inima

Postata de maiucu cu 11 ani in urma.

Buna ziua ,de 4-5 ani mi-au aparut pe picioare vse de sange sub forma de paianjen,nu ma dor dar i-mi dau o sezatie usoara de frison ,rece cald,asta cand am picioarele obosite rau.Cum ar trbui sa procedez?

Raspunsuri (1)

Medic SfatulMedicului

acum 11 ani

Este vorba de un grad usor de insuficienta venoasa cronica a membrelor inferioare pentru care este recomandat sa evitati a sta in picioare si pe scaun timp indelungat, sa efectuati miscari ale membrelor inferioare pentru a stimula circulatia sangelui venos,sa purtati ( greu de suportat pe o vreme calcuroasa) ciorapi elastici, etc. Puteti utiliza un gel cu heparina ( lioton, hepatrombin) prin aplicatii pe membrele inferioare.