varice

Boli de inima

Postata de liviu686 cu 14 ani in urma.

am fost operat de varice la piciorul stang, si acuma la dreptul am dermita de staza sau pigmentatia pielii(negru, vanat) de la un pic mai jos de genunchi si pana la calcai. Pe moment sunt tratat cu anticoagulante. Va rog sa-mi spuneti ce este de facut, si cat de grava este boala?

Raspunsuri (2)

Dr. Medicina Interna

acum 14 ani

respectatiindicatia medicului - respectiv tratamentul anticoagulant. Dermatita ocra 9pigmentatia pielii) se datoreaza suferintei vasculare vechi respectiv - insuficientei venoase cronice - dezvoltarea varicelor superficiale. Este important sa faceti un Doopler de sistem venos profund pentru aprecierea functionalitatii acestuia.

Rafael3

acum 11 ani

Din ce relatati dumneavoastra este posibil sa aveti un sindrom postrombotic. Pentru acesta la fel de important ca tratamentul anticoagulant este purtarea ciorapului elastic. Daca doriti o parare in plus va astept la Spitalul Medicover Bucuresti.
Cu stima,
Dr Rafael Halpern
www.e-varice.ro
tel. 0740.195.363