Varful degetului inelar stang amortit

Boli de inima

Postata de Razvan Florin cu 10 ani in urma.

Am carat o sacosa de plastic cu aproximativ 4 kg greutate in mana stanga si am tinut-o cu getele inelar mijlociu si aratator care au amortit cu era si normal, doar ca ajuns acasa am lasat greutatea iar getele si-au revenit mai putin varful celui inelar care a ramas amortit. Au trecut 3 zile de atunci si este la fel. Am dat si cu unguent pe deget dar nimic. Vreau sa stiu ce am patit daca e ceva grav(vreun vas de sange spart sau nerv lezat) ce poate fii??
A mai patit cineva asa ceva??

Raspunsuri (1)

io

acum 8 ani

Am aproximativ aceeasi problema, tot de la o punga de plastic. In cazul meu, este degetul mijlociu de la mana stanga. Ultima falanga a ramas amortita (cumva doar pe o parte). Exista vreo procedura / medicament? Isi revine in timp? (la mine sunt deocamdata doar vreo 14 ore de cand persista). E o leziune permanenta si trebuie sa ma obisnuesc cu asta?