Ulcerul varicos

Boli de inima

Postata de florina_madalina cu 13 ani in urma.

Buna ziua! Va rog sa- mi indicati schemele de tratament pentru ulcerul varicos. Mentionez ca persoana in cauza are 64 ani, nu are diabet, dar este alergica la antibiotice si propolis. Multumesc anticipat!

Raspunsuri (11)

elena, Iasi

acum 13 ani

Pentru ulcer varicos nu cred caexista scheme de tratament sau medicamente magice de vindecare. Spun asta pentru ca mama mea a suferit ani intregi de aceasta afectiune, a incercat multe tratamente dar fara reusita. Ulcerul varicos este o consecinta a circulatiei deficitare in zona afectata si pana nu se rezolva problema circulatiei, ranile nu se inchid definitiv. Mama mea a rezolvat problema prin operatie, in mai s-au implinit 2 ani si de atunci nu a mai avut probleme. Nu a fost operata de ulcer varicos, ci de varice. Mai bine zis i s-a redirijat circulatia in zona afectata de ulcer varicos. Nu este o operatie foarte grea, nu necesita mult timp de spitalizare si refacere. Mama avea 68 de ani cand s-a operat, a stat in spital o saptamana, timp in care i s-au inchis si ranile care-i supurau de cativa ani. Repet ceea ce spun doctorii: Ulerul varicos nu este o boala in sine, ci o consecinta a circulatiei venoase. Aceasta problema trebuie rezolvata de medici specialisti in circulatia corecta a sangelui, nu de dermatologi. Dermatologii recomanda tot felul de creme, unguente, dar fara sa rezolve problema care cauzeaza ranile. Chiar daca pe moment aceste rani se inchid, ele reapar dupa un timp. Duceti-o pe mama la operatie. Stiu de la mama cata suferinta, durere, frustrari, dau aceste rani. PS: mAMA A FACUT 3 HEMORAGII FOARTE URATE PE O VENA IMPORTANTA ARE TRECEA PRIN ZONA AFECTATA, DECI EXISTA SI ACEST RISC. Exista riscul ca o persoana sa faca hemoragie in somn, sa piarda foarte mult sange fara sa-si dea seama. Sanatate.

florina_madalina

acum 13 ani

Va multumesc mult pentru sfaturi!

liliana

acum 12 ani

am uitat sa-ti spun ca si eu sunt din iasi si ca te rog sa-mi recomanzi pe cineva de aici, daca poti. multumesc din nou.

Ionela

acum 13 ani

Incercati la Gral Medical unde exista un aparat nou folosit in tratamentul acestor leziuni.

florina_madalina

acum 13 ani

Va multumesc pentru indicatie!

LILIANA

acum 12 ani

elena, te rog recomanda-mi un medic bun care efectueaza operatii de acest gen, fie si de la o policlinica sau spital particular. multumesc mult.

lautarescu

acum 11 ani

buna zua acum 4 ani am fst operat de varice si an urma cu 2 ani a anceput sami sparga si am fost a medic si mia spus ca am ulcer varicos cu ce pot da sa ma vindec si eu ca numai stiu cu ce sa mai dau va multumesc

LAUTARESCU

acum 11 ani

BUNA ZIUA

luminita

acum 11 ani

pentru cei cu plagi varicoashttp://www.biotitus-derma.eu/e,de arsuri,psoriazis,escare ,a aparut un unguent nou pe piata ,biotitus se numeste se pare ca e eficient

Catalin

acum 10 ani

Doamna doctor, am auzit ca la clinica LaurusMedical folosesc un tratament nou pentru cancer varicos. Credeti ca mai este aplicabil daca are rana deschisa la picior si a avut hemoragie grava in 2 zile consecutiv?

Va multumesc

Utilizator11696390797

acum 6 luni

Sunt in vizita in Romania ,am ulcer varicos de ani dar anul acesta am luat o infectie si dupa vizite la doctori am ajuns sa fie mai grav dar o doamna care a fost arsa la un picior grav mi-a dat o reteta luat-a de la spitalul de arsi Bucuresti care imi merge bine ,o prepar la farmacie si e ieftina 90 lei 250 mg ,este pentru arsuri si escare .
Incercati un contact sau o vizita la acest spital .
Multa sanatate .