Ulcerul de gamba

Boli de inima

Postata de comentarii utilizatori cu 15 ani in urma.

Ce medicamente as putea folosi pentru tratarea ulceratiilor pe gamba (ulcerele venoase de gamba)

Raspunsuri (5)

IULIANA-ANA

acum 15 ani

Va recomand sa mergeti la medicul dermatolog, mai multe informatii gasiti aici //sfatulmedicului.ro/articole/Medicina_interna/Ulcerul_de_gamba/Tratament_1706_76.html

victor59104988

acum 15 ani

Ulcerele varicoase nu se trateaza la medicul dermatolog (nu sunt o boala de piele ci una a sistemului venos) Consultati un medic de familie (unul bun) sau un chirurg plastic.
Conduita terapeutica actuala prevede pansamente ocluzive (Hydrocoll, Hartmann) pentru leziunile deschise si suport elastic permanent pe gamba afectata (fasa sau ciorap elastic).
Multa sanatate!

iuliu lisandru

acum 15 ani

ulcerul de gamba se trateaza la dermatolog

iuliu lisandru

acum 15 ani

ulceru de gamba se trateaza la dermatolog .cel mai bine tratat e intr-o sectie de drmatologie cu internate de 7 zile apoi cu sfatu medicului acasa ,alftfel nu se mai trece si se cronicizeaza,In spital se ia analize de acolo din rana si medicu apoi prescrie unguiente in funcite de ce gaseste acolo la analiza .Asa ambulator daca doriti dupa ureche va pot spune ca daca nu e avansat se curata rana mai intai cu apa oxigenata apoi se pune pansament cu betadin .Nu se panseaza prea strans iar in juru ranii se da cu ELOCOM pt a nu lasa sa se intinda rana .Multa sanatate .,eu pot spune ca m-am chinuit 2 ani si pana nu m-am dus la drmatolog in spital nu mi s-a inchis .

robert7291

acum 14 ani

daca ai varice trebuie sa le operezi ca sa se vindece si mai ales sa nu mai faci altul